bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Bez kategorii
Mapa ryzyka polskich przedsiębiorców – wyniki badania PIU i SW Research

Mapa ryzyka polskich przedsiębiorców – wyniki badania PIU i SW Research

Dodano: 2025-02-19
Kategorie:

W listopadzie i grudniu 2024 r. Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) wraz z SW Research przeprowadziła badanie wśród 1504 małych i średnich przedsiębiorców, analizując ich obawy i ocenę ryzyka.

 

Wyniki wskazują, że kluczowe zagrożenia dotyczą stabilności działalności – przede wszystkim rosnących kosztów operacyjnych, w tym cen paliw (66 proc.) i energii (63 proc.), które uznawane są także za najbardziej prawdopodobne (68 i 69 proc.).

Znaczącą grupę obaw stanowią zagrożenia związane z życiem i zdrowiem przedsiębiorców oraz ich pracowników. 56 proc. badanych obawia się śmierci wspólnika, 46 proc. poważnego wypadku, a 48 proc. braku środków na leczenie w razie ciężkiej choroby. Ponad połowa (53 proc.) uznaje prywatną opiekę zdrowotną za ważny element zabezpieczenia.

W kontekście przyszłości działalności największe obawy budzi brak konkurencyjności (36 proc.) i zmiany prawne (34 proc.). 35 proc. przedsiębiorców boi się utraty płynności finansowej, a 50 proc. deklaruje, że musiałoby zamknąć działalność, gdyby kluczowi klienci nie płacili w terminie. Istotnym ryzykiem są także wysokie ceny paliw (43 proc.), energii (42 proc.), awarie sprzętu (41 proc.) oraz zagrożenia cyfrowe, takie jak cyberataki i wyciek danych (35 proc.).

Aż 69 proc. przedsiębiorców uznaje ubezpieczenia za kluczowe narzędzie ochrony. Najczęściej wskazywane jako przydatne są OC samochodów służbowych (84 proc.), ubezpieczenie mienia firmy (79 proc.), a także ubezpieczenia na życie wspólnika (80 proc.) i własne (77 proc.). Mimo to tylko 31 proc. zabezpiecza maszyny i urządzenia, a 29 proc. – sprzęt elektroniczny.

Badanie jest częścią cyklu „Mapa ryzyka Polaków” realizowanego od 2020 r. Pełny raport dostępny jest TUTAJ.

Artykuły powiązane

Problemy z e-Doręczeniami, a terminy podatkowe

Ministerstwo Finansów wyjaśniło w komunikacie, że o dochowaniu podatkowego terminu w systemie e-Doręczenia decyduje data...

Sąd: Dyscyplinarka za brak badań była nieuzasadniona

Sąd Rejonowy w Człuchowie (wyrok z 20 grudnia 2024 r., sygn. akt IV 471/24) uznał, że pracownica nie naruszyła pods...

SN: Choroba nie zawiesza biegu przedawnienia

Sąd Najwyższy w postanowieniu z 11 grudnia 2024 r. (sygn. akt III PSK 110/24) uznał, że choroba pracownika nie może być...