bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
Młodzi kierowcy skazani na wysokie OC

Młodzi kierowcy skazani na wysokie OC

Dodano: 2016-04-12

Multiagencja CUK Ubezpieczenia w przygotowanej przez siebie analizie podkreśla, iż młodzi kierowcy nie mają szans na zniżki przy opłacaniu składek OC. Kierowca z rocznym stażem musi zapłacić najwyższe składki ubezpieczeniowe. Eksperci tłumaczą, iż brak umiejętności oraz doświadczenia za kierownicą skłania do nadmiernego ryzyka i szkodowości. Te charakterystyczne dla młodych kierowców cechy przekładają się na wysokość polis OC.

Firmy ubezpieczeniowe wcale nie walczą o takich klientów, co więcej, często zniechęcają młodych kierowców do zakupu ubezpieczenia zbyt wysokimi stawkami. Są one liczone na podstawie wielu czynników – między innymi pojemności silnika, parametrów technicznych pojazdu, miejsca rejestracji, czasu posiadania uprawnień i co najważniejsze – wieku kierowcy i jego historii ubezpieczeniowej. Oczywiście dotyczy to również młodych kierowców, jednak w ich przypadku te same oferty drastycznie różnią się ceną. Różnica cen w zależności od firmy ubezpieczeniowej może wynosić nawet do 3 tys. zł.

– Istnieją także sposoby na wysokie ceny. Prócz oczywiście porównania ofert, można dopisać doświadczonego kierowcę do dowodu rejestracyjnego pojazdu, co spowoduje obniżenie składki. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku spowodowania szkody jedna i druga osoba traci zniżki, niezależnie kto prowadził.

Aby ograniczyć ryzyko utraty zniżek, towarzystwa ubezpieczeniowe oferują swoim klientom ochronę wypracowanych zniżek w przypadku młodego współwłaściciela pojazdu. Warto jednak mieć na uwadze, że ochrona ta działa tylko w przypadku odnowienia polisy w tym samym towarzystwie – tłumaczy ekspert CUK Ubezpieczenia Maciej Kuczwalski.

Ci, zaś którzy nie mogą dopisać doświadczonego kierowcy ze zniżkami do dowodu rejestracyjnego mogą liczyć na skorzystanie z płatności w systemie ratalnym (11 rat).

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...

Nazwa „odszkodowanie” nie wystarczy do zwolnienia z PIT

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z dnia 26 marca 2024 r. (sygn. akt...