bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
Młodzi Polacy – przedsiębiorczy i rozrzutni

Młodzi Polacy – przedsiębiorczy i rozrzutni

Dodano: 2017-08-09

Provident Polska przedstawił wyniki badania „Finanse Polaków”. Dotyczyło ono postaw młodych osób poniżej 25. r. ż. w zakresie zarządzania finansami. Zgodnie z uzyskanymi danymi, młodzi Polacy stronią od oszczędzania i posiadają słabą wiedzę o finansach, ale za to mocno stawiają na rozwój swoich umiejętności i prowadzenie własnej firmy, co ich zdaniem zagwarantuje im niezależność.

Oprócz różnic wyznawanych wartości pomiędzy młodszym a starszym pokoleniem, da się dostrzec wyraźnie inne podejście do finansów i bogacenia się. – Pieniądze są dla młodych ważne, ale traktują je w sposób bardzo pragmatyczny, jedynie jako środek do osiągnięcia celu, przy czym cel ten jest nieco inny niż u starszych pokoleń. Młodym nie zależy tak bardzo na posiadaniu mieszkania czy auta, wolą korzystać z życia, pokazać się, a więc np. wyjechać na wakacje, spotykać się ze znajomymi w modnych lokalach, kupować nowoczesne gadżety, sprzęty. Młodzi są nastawieni na szybką konsumpcję, liczy się tu i teraz. Widzą potrzebę oszczędzania, ale jednocześnie częściej niż starsi sięgają po pożyczki konsumpcyjne – zauważa Katarzyna Szerling, członek zarządu Provident Polska.

Młodzi przeznaczają średnio 31 proc. swoich miesięcznych dochodów na przyjemności, rozrywkę, zainteresowania, podczas gdy średnia w naszym kraju dla wszystkich grup wiekowych to 14 proc. Jednocześnie ponad połowa z nich nie ma żadnych oszczędności. Większość młodych ma także spontaniczne podejście do wydawania pieniędzy, co oznacza, że nie planuje swoich wydatków. Blisko jedna czwarta młodych przyznaje, że zdarza się, że brakuje im pieniędzy na ważne dla nich wydatki.

Z drugiej strony, w przeciwieństwie do starszych pokoleń Polacy poniżej 25 r.ż. są bardziej przedsiębiorczy. Aż 20 proc. z nich chciałoby założyć własną firmę, podczas gdy wskaźnik ten dla populacji całego kraju wynosi 9 proc. Młodzi cenią sobie szczególnie brak szefa, wyższe dochody i możliwość realizacji własnych pomysłów.

Różnice uwidoczniają się także w podejściu do życia zawodowego. Dla ponad połowy młodych bardzo ważne w pracy są możliwości rozwoju i awansu, co już dla 30-40-latków ma wyraźnie mniejsze znaczenie. Wynagrodzenie się oczywiście liczy – 65 proc. młodych uważa je za bardzo ważne – ale niewiele mniej wskazań uzyskało pogodzenia życia zawodowego z samorealizacją i wygospodarowaniem czasu dla siebie czy atmosfera wśród współpracowników. 

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...

Nazwa „odszkodowanie” nie wystarczy do zwolnienia z PIT

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z dnia 26 marca 2024 r. (sygn. akt...