bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Co nowego?
Morawiecki: Zmiany w OFE już w przyszłym roku

Morawiecki: Zmiany w OFE już w przyszłym roku

Dodano: 2017-02-15

Wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w dniu 14 lutego 2017 r. przedstawił plany rządu dot. zmian w OFE.

„Prace analityczne trwają od kilku miesięcy, w ciągu najbliższych kilku miesięcy wraz z ZUS i Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przystąpimy do prac konkretyzujących zmiany w OFE w taki sposób, żeby były one zgodne z naszymi pierwotnymi założeniami: 75 proc., czyli wszystkie zainwestowane środki w akcje, żeby były nadal inwestowane, ale w dużo bardziej rozsądny sposób z punktu widzenia profilu inwestycyjnego i ryzyka przyszłego emeryta, a 25 proc., żeby było zarządzane w ramach PFR i FRD, ale również z uwzględnieniem kapitału na rzecz przyszłych emerytów” – powiedział Mateusz Morawiecki. Dodał, że rząd chce, aby wdrożenie zmian nastąpiło już w przyszłym roku.

„Analitycy na całym świecie dziwią się, co to za niezwykłe zjawisko pod tytułem Otwarty Fundusz Emerytalny, który inwestuje głównie w akcje. Wiadomo z czego to się wzięło, nie cofniemy koła historii, ale chcemy naprawiać pewne błędy i ten system OFE przetransformować, w taki sposób, żeby on (…) rozsądniej służył zarówno polskiej gospodarce, jak i przyszłym emerytom” – dodał wicepremier.

Zgodnie z rekomendacją rządu, likwidacja OFE miałaby polegać na przeniesieniu 75% środków zgromadzonych w OFE na Indywidualne Konta Emerytalne, a pozostałe 25% trafiłoby na Fundusz Rezerwy Demograficznej. Nowe środki w IKE (ok. 103 mld zł) zostałyby przekształcone w fundusze inwestycyjne polskich akcji (więcej: Rząd za likwidacją OFE).

Podczas wtorkowego posiedzenia rządu została również przyjęta opracowana przez wicepremiera Morawieckiego Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Dokument zakłada przede wszystkim wzrost zamożności Polaków. W Strategii dużą wagę przywiązuje się także do wzrostu innowacyjności Polski, reindustrializacji, a także zrównoważonego rozwoju kraju, realizowanego z uwzględnieniem interesu mniejszych miast oraz wsi. Do 2020 r. na realizację wszystkich celów rozwojowych Strategii ma być zaangażowanych ok. 1,5 bln zł po stronie sektora publicznego (krajowego i zagranicznego) oraz ponad 0,6 bln zł w ramach inwestycji prywatnych.

„Wzrost zamożności Polaków oraz zmniejszenie liczby osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym – to kluczowe cele, jakie stawia sobie rząd do 2020 r. Najważniejszym zakładanym rezultatem będzie zwiększenie przeciętnego dochodu gospodarstw domowych do 76-80 proc. średniej UE do roku 2020, a do roku 2030 zbliżenie do poziomu średniej UE, przy jednoczesnym dążeniu do zmniejszania dysproporcji w dochodach między poszczególnymi regionami. Odsetek osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym zmaleje do 20 proc. w 2020 r. (17 proc. w 2030 r.). Założeniem jest także wzrost PKB na mieszkańca Polski do poziomu 75-78 proc. średniej unijnej w 2020 r. (95 proc. w 2030 r.)” – zadeklarowało Ministerstwo Rozwoju w komunikacie nt. przyjęcia Strategii.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...

Nazwa „odszkodowanie” nie wystarczy do zwolnienia z PIT

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z dnia 26 marca 2024 r. (sygn. akt...