bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
Najczęściej ubezpieczane ryzyka przez rolników

Najczęściej ubezpieczane ryzyka przez rolników

Dodano: 2017-08-18
Publikator: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło dane dotyczące zawartych umów ubezpieczeń rolniczych w 2016 r.

Z zestawienia wynika, że w ubiegłym roku rolnicy zawarli 85.585 umów ubezpieczenia. Znacząca większość (69%) z nich została zawarta w I poł. roku. Dla porównania w 2015 r. na rynku ubezpieczeń rolniczych odnotowano 170.380 ważnych umów ubezpieczenia, czyli prawie dwa razy więcej.

Najwięcej umów zawartych w zeszłym roku obejmowało ochroną na ryzyko gradu (137.997). Na drugim miejscu najczęściej ubezpieczanym ryzykiem były wiosenne przymrozki (53.512). Równie dużo ubezpieczeń obejmowało ryzyko ujemnych skutków przezimowań (38.274). Po 17.080 umów zawarto na wypadek huraganu lub nawalnego deszczu.

W porównaniu do 2015 r. najmocniej wzrosła liczba umów zawartych na ryzyko gradu, z 17.038 w 2015 r. do 137.997 w 2016 r. Natomiast znaczące spadki odnotowano w ubezpieczeniach na ryzyko nawalnego deszczu (o 97%), ujemnych skutków przezimowań (o 90%) oraz przymrozków wiosennych (o 86%).

Wiceminister resortu rolnictwa Jacek Bogucki tłumaczył, że spadki w przypadku polis na wypadek przezimowań i suszy były spowodowane m.in. podwyżkami cen za te produkty. – Ubiegły rok i rok 2015 to były lata po wspomnianych wcześniej latach suszy, po roku 2012, kolejne lata, w których wysokość składek wraz z dopłatami z budżetu nie pokryła wypłacanych odszkodowań. Poziom wypłaconych odszkodowań prawie dwukrotnie przekroczył poziom zebranych składek wraz z dopłatami. Z tego powodu wzrosły stawki, dlatego w przypadku tych dwóch rodzajów szkód, a więc skutków przezimowania i suszy, pozwalamy na to, aby te składki były trochę wyższe – mówił minister Bogucki.

Z danych portalu farmer.pl wynika, że w I poł 2017 r. rolnicy zawarli 106.824 umów ubezpieczenia. Nie znane są na razie wyniki dla poszczególnych grup ryzyka. MRiRW podało, że szczegółowe szacunki przekaże dopiero po zakończeniu roku. Ponadto, ministerstwo wyjaśniło, że „wyniki z tej analizy mogą posłużyć do formułowania kierunków dalszych prac nad zmianą systemu ubezpieczeń upraw rolnych”.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...

Nazwa „odszkodowanie” nie wystarczy do zwolnienia z PIT

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z dnia 26 marca 2024 r. (sygn. akt...