bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Co nowego?
Napoje energetyzujące tylko dla pełnoletnich

Napoje energetyzujące tylko dla pełnoletnich

Dodano: 2024-01-11
Kategorie:

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nowy przepis, który nakazuje okazywanie dowodu osobistego podczas zakupów w sklepie.

Zmiana ta wynika z poprawki do ustawy o zdrowiu publicznym z sierpnia 2023 roku, która zakazuje sprzedaży napojów energetyzujących zawierających kofeinę lub taurynę osobom poniżej 18 lat. Dodatkowo, wprowadzono zakaz sprzedaży tych napojów w szkołach, placówkach edukacyjnych oraz w automatach.

Zgodnie z nowymi regulacjami, jeśli sprzedawca ma wątpliwości co do wieku klienta, może żądać przedstawienia dowodu potwierdzającego pełnoletność. Producentom i importerom napojów energetyzujących nakazano oznaczanie opakowań widoczną, czytelną i trwałą informacją, informującą o charakterze napoju, jako „Napój energetyzujący” lub „Napój energetyczny”.

Za sprzedaż takiego napoju nieletniemu grozi grzywna do 2 tys. zł, natomiast producentom i importerom, którzy nie spełnią obowiązku oznaczania napojów, może być nałożona grzywna do 200 tys. zł, a nawet kara ograniczenia wolności.

Artykuły powiązane

Roczne sprawozdanie EIOPA dotyczące sankcji nałożonych na mocy dyrektywy w sprawie dystrybucji ubezpieczeń

W dniu 29 stycznia 2025 roku Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) op...

Jubileuszowe prezenty od pracodawcy nie są opodatkowane

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w interpretacji z dnia 8 stycznia 2025 r. (sygn. 0112...

Kontrola czasu pracy nie zawsze obowiązkowa

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 19 grudnia 2024 r. (C-531/23) orzekł, że pracodawcy zat...