bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Co nowego?
NBP chce podnieść świadomość finansową Polaków

NBP chce podnieść świadomość finansową Polaków

Dodano: 2016-05-30

Wystartowała 5. edycja konkursu „Gdyby to zależało ode mnie, to…”, którego organizatorem jest portal ObserwatorFinansowy.pl należący do Narodowego Banku Polskiego. Ideą konkursu jest przede wszystkim podniesienie wiedzy ekonomicznej i świadomości finansowej Polaków.

Dane dotyczące systemu płatniczego cyklicznie publikowane przez NBP potwierdzają niskie zainteresowanie Polaków usługami elektronicznymi w sektorze bankowym. Wynika z nich, że w grudniu 2015 r. w Polsce było 39,7 mln bieżących, rozliczeniowych rachunków bankowych dla osób fizycznych. Od lipca odnotowano wzrost o 0,7 mln, tj. 1,7 proc. Natomiast, jeśli chodzi o płatności bezgotówkowe to przez 6 miesięcy (od lipca do grudnia 2015 r.) średnio na jedno konto bankowe przypadło 62,6 przelewy, więcej o 9,8 proc niż w I półroczu.

Z drugiej strony z danych wynika, że w obiegu płatniczym dynamicznie wzrosła ilość pieniądza w gotówce. Na koniec kwietnia 2015 r. poziom gotówki przekroczył 157 mld zł. Oznacza to, że Polacy coraz częściej trzymają swoje oszczędności w gotówce, a nie korzystają z kart płatniczych.

Z tego powodu, twórcy konkursu uważają, że wciąż należy kształtować wśród Polaków właściwą wiedzę z zakresu ekonomii i finansów. Braki wynikają z uwarunkowań historycznych, a przekładają się chociażby na liczbę posiadanych przez Polaków kont bankowych, czy korzystaniu z płatności bezgotówkowych. 

Wiedza ekonomiczna Polaków i ich świadomość dotycząca finansów nie są na zbyt wysokim poziomie. Wynika to m. in z uwarunkowań historycznych, i braku kompleksowych programów edukacyjnych poświęconych ekonomii – przekonuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Katarzyna Zajdel-Kurowska, członkini zarządu Narodowego Banku Polskiego i przewodnicząca Kapituły Konkursu. – Jesteśmy społeczeństwem nieufnym i mamy ograniczone zaufanie do instytucji rynkowych. Nie mamy także zbyt długiego doświadczenia w wykorzystywaniu produktów i usług bankowych, w porównaniu do obywateli starej UE. W rezultacie Polacy mają mniej rachunków bankowych oraz kart płatniczych w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Konkurs „Gdyby to zależało ode mnie, to…” jest próbą zachęcenia obywateli do dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat sposobów efektywnego wykorzystywania finansów publicznych. Uczestnicy muszą napisać pracę, zawierającą analizę jednej z dziedzin szeroko rozumianego sektora publicznego, czyli finanse, opieka zdrowotna, ubezpieczenia społeczne, finansowanie i budowa infrastruktury, inwestycje samorządowe itp. W pracy powinien znaleźć się problem wraz z opisem jego rozwiązania i wskazania sposobów na zwiększenie efektywności, sprawności, skuteczności działania i jego stałego rozwoju. Szczegółowa tematyka opracowania jest dowolna. Jedynym kryterium jest zależność zagadnienia od wydatkowania środków publicznych, jak na przykład: tworzenie lepszych warunków rozwoju, działanie instytucji finansowych i zabezpieczenia socjalnego, efektywniejsza edukacja, czy kształtowanie świadomości ekonomicznej.

Celem konkursu nie jest tylko promowanie pisania esejów zastrzega członkini zarządu NBP. –  Chodzi o budowanie postawy obywatelskiej, pokazanie, że ważne jest to, abyśmy mieli i wypowiadali swoje zdanie w ważnych kwestiach. Chodzi także o znalezienie pomysłów na to, co można zmienić w kraju. Chcemy oddać głos obywatelom w debacie. Poprzez konkurs zachęcamy do tego, żeby zastanowili się nad tym, co im doskwiera, co można naprawić, czego być może rządzący czy ludzie w  instytucjach nie zauważają. Obywatele, żyjąc na co dzień w różnych miastach czy wsiach, często widzą lepiej, które rzeczy można zrobić inaczej.

W poprzednich edycjach konkursu uczestniczyli w nim osoby młode, uczniowie gimnazjów, studenci jak również seniorzy. Prace należy wysyłać na adres Obserwatora Finansowego do dnia 30 czerwca na adres: redakcja@obserwatorfinansowy.pl. Więcej o konkursie można przeczytać na stronie: http://www.obserwatorfinansowy.pl/konkurs/

Artykuły powiązane

UODO: Numer PESEL nie powinien widnieć w certyfikacie podpisu elektronicznego

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) zwrócił się do Ministra Cyfryzacji z wnioskiem o zmianę przepisów dotyc...

Blokada strony internetowej przez ABW bezpodstawna – NSA ostatecznie rozstrzyga

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z 26 września 2024 roku (sygn. akt II GSK 2046/23) uznał, że Agencja Bez...

Meta ukarana 91 mln euro za naruszenie RODO.

Irlandzki organ ochrony danych (DPC) nałożył na Metę karę w wysokości 91 milionów euro za naruszenie przepisów RODO zwią...