bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
KNF/UOKIK
Niewykorzystane vouchery podróżne

Niewykorzystane vouchery podróżne

Dodano: 2022-08-25
Publikator: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Prezes UOKIK, w odpowiedzi na skargi konsumenckie, zbadał praktyki, które są stosowane w 12 biurach podróży.

Prezes sprawdzał przy tym, w jaki sposób przedsiębiorcy rozliczają się z voucherów oferowanych za odwołane usługi z powodu pandemii. Badane biura zmieniły zasady, które były niezgodne z prawem, a turyści otrzymają  zwrot pieniędzy za niewykorzystane bony turystyczne.

Ustawa covidowa przewidywała udzielenie wsparcia przedsiębiorcom turystycznym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w związku z obostrzeniami nakładanymi z powodu pandemii. W związku z zamkniętymi granicami, trudnościami w przemieszczaniu się czy zawieszonych lotów wiele usług turystycznych zostało niezrealizowanych. Vouchery podróżne były więc nową formę rozliczenia agencji turystycznych z konsumentami. Zamiast zwrotu gotówki biura podróży mogły zaproponować klientom bon będący ekwiwalentem wpłaconej wcześniej sumy.

Ze względu na liczne sygnały otrzymywane od konsumentów, Prezes UOKiK zwrócił uwagę na organizacje turystyczne sprawdzając, jak w rzeczywistości rozliczane są bony. Na stronie UOKiK czytamy, że „Wątpliwości wzbudziły warunki regulaminów dotyczące informowania klientów o voucherach turystycznych, w szczególności te mogące wprowadzać w błąd co do przysługującego im prawa do zwrotu niewykorzystanej wartości vouchera zarówno w trakcie jego obowiązywania, jak i po upływie terminu ważności”.

W ramach postępowań wyjaśniających oraz wystąpień udało się zmienić praktyki biur podróży. Powyższe bez konieczności podejmowania sformalizowanych działań administracyjnych.

Artykuły powiązane

UODO: Numer PESEL nie powinien widnieć w certyfikacie podpisu elektronicznego

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) zwrócił się do Ministra Cyfryzacji z wnioskiem o zmianę przepisów dotyc...

Blokada strony internetowej przez ABW bezpodstawna – NSA ostatecznie rozstrzyga

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z 26 września 2024 roku (sygn. akt II GSK 2046/23) uznał, że Agencja Bez...

Meta ukarana 91 mln euro za naruszenie RODO.

Irlandzki organ ochrony danych (DPC) nałożył na Metę karę w wysokości 91 milionów euro za naruszenie przepisów RODO zwią...