bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Co nowego?
NIK zapowiedziała kontrole działalność KNF, UOKiK i NBP ws. kredytów frankowych

NIK zapowiedziała kontrole działalność KNF, UOKiK i NBP ws. kredytów frankowych

Dodano: 2017-03-17

Prezes Najwyższej Izby Kontroli poinformował, że jeszcze w tym roku organ przeprowadzi kontrole działalności instytucji państwa w sprawie stosowania procedur ochrony konsumentów zaciągających kredyty waloryzowane w walucie obcej. Kontrole obejmą m.in. NBP, KNF i UOKiK.

„Prezes NIK podjął decyzję o przeprowadzeniu jeszcze w bieżącym roku kontroli działalności organów państwa, min. Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Komisji Nadzoru Finansowego oraz Narodowego Banku Polskiego w zakresie ochrony klientów banków którzy zaciągnęli tzw. kredyty frankowe. NIK w szczególności będzie chciała przyjrzeć się skuteczności nadzoru nad bankami oraz skuteczności ochrony konsumentów, sprawowanych przez właściwe organy” – podano w komunikacie.

Jak wyjaśnił Prezes NIK, ocenie zostanie poddana efektywność korzystania przez organy państwa z przysługujących im uprawnień procesowych, w tym możliwość przystępowania do postępowań sądowych wytaczanych bankom przez klientów. Izba zbada też, czy NBP i KNF w sposób właściwy realizowały swe zadania mające na celu zapewnienie stabilności sektora finansowego, również pod kątem wpływu na ten system kredytów frankowych.

Kontrola NIK będzie miała na celu także sprawdzenie kompletności i adekwatności przepisów, na podstawie których działają organy nadzorujące sektor finansowy, w szczególności w związku z przedłużającym się procesem systemowego rozwiązania problemu tzw. kredytów frankowych.

„Już w raporcie z 2010 roku NIK wskazała na nieskuteczność nadzoru bankowego wobec wzrostu kredytów w walutach obcych. W raporcie z 2014 roku NIK wskazywała brak skutecznej ochrony praw klientów podmiotu rynku finansowego z uwagi m.in. na małą skalę kontroli wzorca umów oraz niską skuteczność prewencyjnego oddziaływania, w tym stosowania kar wobec podmiotów naruszających zbiorowe interesy konsumentów” – czytamy w komunikacie Izby.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...