bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Notariusze z dostępem do bazy PESEL?

Notariusze z dostępem do bazy PESEL?

Dodano: 2022-10-20

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przekazała Krajowej Radzie Notarialnej listę warunków technicznych, których spełnienie umożliwiłoby notariuszom dostęp do bazy PESEL.

Zgodnie z art. 85 par. 1 i 2 prawa o notariacie, notariusze muszą skutecznie potwierdzać tożsamość osób biorących udział w czynności notarialnej. Przytoczone zwłaszcza w oparciu o dokumenty – najczęściej dowód osobisty lub paszport. Pomimo tego, że posiadają oni wiedzę, a przede wszystkim doświadczenie odnośnie weryfikacji prawdziwości i istniejących zabezpieczeń dokumentów tożsamości, istnieje ryzyko, że nie rozpoznają bardzo dobrze sfałszowanego dokumentu.

W omawianej sytuacji notariusze mieliby możliwość sprawdzenia poprawności danych osobowych, które umieszczone są na dokumencie tożsamości oraz porównania ich z tymi, które są widoczne w bazie PESEL. Tym samym dostęp do przywołanej bazy jest uzasadniony interesem publicznym oraz indywidualnym osób stawiających się u notariuszy. Notariusze powinni zatem mieć dostęp do wskazanych informacji, bowiem biorą udział w dokonywaniu istotnych czynności prawnych.

Na ten moment nie jest jednak wiadome, od kiedy notariusze mieliby mieć dostęp do bazy PESEL. Póki co potrzebą pierwszego rzędu jest dla nich to, aby otrzymać możliwość pobierania odpisów skróconych aktów stanu cywilnego (urodzenia, małżeństwa, zgonu) – wskazała Krajowa Rada Notarialna.

Artykuł źródłowy jest dostępny pod adresem: https://serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia/artykuly/8571181,pesel-dostep-baza-notariusze.html.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...

Nazwa „odszkodowanie” nie wystarczy do zwolnienia z PIT

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z dnia 26 marca 2024 r. (sygn. akt...