bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
NOWA USTAWA – Przywrócenie poziomu wypłacalności

NOWA USTAWA – Przywrócenie poziomu wypłacalności

Dodano: 2017-06-14

Art. 491. 1. Jeżeli w dniu 31 grudnia 2015 r. zakład ubezpieczeń i zakład reasekuracji posia­dały środki własne w wysokości nie niższej niż margines wypłacalności w rozumie­niu przepisów ustawy uchylanej w art. 503 i w dniu wejścia w życie ustawy nie po­siadają dopuszczonych środków własnych w wysokości nie niższej niż kapitałowy wymóg wypłacalności, organ nadzoru, w drodze decyzji, wyraża zgodę na podjęcie przez zakład niezbędnych środków w celu przywrócenia poziomu dopuszczonych środków własnych na pokrycie kapitałowego wymogu wypłacalności lub obniżenia profilu ryzyka w celu zapewnienia zgodności z kapitałowym wymogiem wypłacal­ności do dnia 31 grudnia 2017 r. W okresie, o którym mowa w ust. 1, zakład ubezpieczeń i zakład reasekuracji co 3 miesiące przedkładają organowi nadzoru sprawozdanie, w którym wskazują pod­jęte środki i postępy dokonane w celu przywrócenia poziomu dopuszczonych środ­ków własnych na pokrycie kapitałowego wymogu wypłacalności lub obniżenia profilu ryzyka w celu zapewnienia zgodności z kapitałowym wymogiem wypłacalności.

2. Organ nadzoru cofa zgodę, o której mowa w ust. 1, jeżeli sprawozdanie wykaże, że w okresie od dnia stwierdzenia niezgodności z kapitałowym wymogiem wypła­calności do dnia przedłożenia sprawozdania nie dokonano znacznych postępów w przywracaniu poziomu dopuszczonych środków własnych na pokrycie kapitało­wego wymogu wypłacalności lub w obniżaniu profilu ryzyka w celu zapewnienia zgodności z kapitałowym wymogiem wypłacalności.

3. Przepisy ust. 1–3 stosuje się odpowiednio na poziomie grupy oraz gdy zakład ubezpieczeń lub zakład reasekuracji posiadający udziały kapitałowe w innym za­kładzie ubezpieczeń lub zakładzie reasekuracji albo zakład ubezpieczeń lub zakład reasekuracji wchodzący w skład tej samej grupy posiada środki własne na pokry­cie marginesu wypłacalności, ale nie jest spełniony kapitałowy wymóg wypłacal­ności grupy.

Komentowany przepis art. 491 dotyczy sytuacji zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekura­cji, które na dzień 31.12.2015 r. posiadały środki własne w wysokości nie niższej niż margines wypłacalności w rozumieniu przepisów ustawy o działalności ubezpieczeniowej i jednocześnie w dniu wejścia w życie nowego aktu prawnego nie posiadały dopuszczonych środków własnych w wy­sokości nie niższej niż kapitałowy wymóg wypłacalności wynikający z nowej ustawy. W takim wypadku KNF, w drodze decyzji, wyraża zgodę na podjęcie przez zakład niezbędnych środków w celu przywrócenia poziomu dopuszczonych środków wła­snych na pokrycie kapitałowego wymogu wypłacalności lub obniżenia profilu ryzyka w celu zapewnienia zgodności z kapitałowym wymogiem wypłacalności wynikającym z nowej ustawy do 31.12.2017 r.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...