bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
NOWA USTAWA – Ryzyka dodatkowe

NOWA USTAWA – Ryzyka dodatkowe

Dodano: 2016-12-14

Art. 167. 1. Zakład ubezpieczeń, który uzyskał zezwolenie na przyjmowanie do ubezpieczenia ryzyka podstawowego zaliczanego do jednej lub więcej grup ubezpieczeń, o których mowa w dziale II załącznika do ustawy, może ubezpieczać ryzyka zaliczane do innych grup, bez konieczności uzyskania zezwolenia dotyczącego takich ryzyk, pod warunkiem że ryzyka te spełniają łącznie następujące warunki:

1)     są związane z ryzykiem podstawowym;

2)     dotyczą przedmiotu objętego ubezpieczeniem od ryzyka podstawowego;

3)     są objęte umową ubezpieczenia dotyczącą ryzyka podstawowego.

2. Ryzyk, o których mowa w dziale II w grupach 14, 15 i 17 załącznika do ustawy, nie uważa się za ryzyka dodatkowe w stosunku do innych grup ubezpieczeń.

3. Ryzyka, o których mowa w dziale II w grupie 17 załącznika do ustawy, przyjmowane do ubezpieczenia można uważać za ryzyko dodatkowe w stosunku do ubezpieczeń, o których mowa w dziale II w grupie 18 załącznika do ustawy, jeżeli spełnione są warunki, o których mowa w ust. 1, oraz jeden z następujących warunków:

1)     ryzyko podstawowe jest związane wyłącznie ze świadczeniem pomocy na korzyść osób, które popadły w trudności w czasie podróży lub podczas nieobecności w miejscu zamieszkania;

2)     ubezpieczenie dotyczy sporów lub ryzyka wynikających z użytkowania statków żeglugi morskiej lub z nim związanych.

Regulacja przewidziana w art. 167 Ustawy stanowi całkowite novum w prawie o ubezpieczeniach gospodarczych. Została ustanowiona na skutek implementacji art. 16 dyrektywy i stanowi całkowite jej odzwierciedlenie. W chwili obecnej zakład ubezpieczeń, który spełni warunki enumeratywnie wskazane w ustępie 1 artykułu 167 oraz, który uzyskał zezwolenie na przyjmowanie do ubezpieczenia ryzyka podstawowego zaliczanego do jednej grupy lub kilku grup ubezpieczeń, o których mowa w dziale II załącznika do ustawy (w zakresie pozostałych ubezpieczeń osobowych i ubezpieczeń majątkowych), będzie mógł ubezpieczać ryzyka zaliczane także do innych grup, bez konieczności uzyskania zezwolenia dotyczącego takich ryzyk. W poprzednio obowiązującym stanie prawnym zakład ubezpieczeń mógł ubezpieczać jedynie te ryzyka, które były zaliczane do grup ubezpieczeń uwzględnionych w wydanym dla tego zakładu ubezpieczeń zezwoleniu.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...