bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Nowe ekologiczne cele ING

Nowe ekologiczne cele ING

Dodano: 2021-07-01
Publikator: informacja prasowa

W nowej Deklaracji Ekologicznej, ING Bank Śląski zobowiązał się osiągnąć neutralność klimatyczną do 2030 roku. Bank przeznaczy 5,3 mld złotych na sfinansowanie Odnawialnych Źródeł Energii i projektów proekologicznych oraz utworzy program grantowy dla start-upów i młodych naukowców na realizację projektów w obszarze zrównoważonego rozwoju z rocznym budżetem 2 mln złotych.

– Nowa Deklaracja Ekologiczna 2021 Grupy kapitałowej ING Banku Śląskiego zakłada aktywny udział w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym. Chcemy promować rozwiązania związane ze zrównoważonym rozwojem, tworzyć i oferować produkty wspierające działania proekologiczne i odpowiedzialnie zarządzać ryzykiem środowiskowym. Naszymi działaniami będziemy zmieniali nawyki, podejście biznesowe, rozwijali technologię i innowacje na rzecz środowiska. Wierzymy, że tylko wspólnymi siłami możemy dokonać znaczącej poprawy jakości życia i środowiska naturalnego. Ochrona klimatu to długa droga, jednak warta wysiłku i zaangażowania. Robimy to dla siebie i dla przyszłych pokoleń – powiedziała Joanna Erdman, wiceprezes zarządu ING Banku Śląskiego, nadzorująca tematy Zrównoważonego Rozwoju w banku.

W nowej Deklaracji Ekologicznej bank zobowiązał się, że po 2025 roku nie będzie finansować klientów, których działalność jest bezpośrednio zależna od węgla energetycznego w stopniu wyższym niż 5 proc. Bank nie finansuje także m. in. działalności związanej z uprawą i produkcją tytoniu oraz negatywnym wpływem na obszary chronione, leśnictwo, dobrostan zwierząt. Co więcej, bank zapewnia, że do 2023 roku przeznaczy 4,5 mld złotych w obszarze korporacyjnym na finansowanie OŹE oraz projektów proekologicznych, 500 mln zł na wsparcie JST w inwestycjach w projekty prośrodowiskowe, 300 mln zł na dalsze wsparcie i promocję elektromobilności.

2 mln złotych to kwota, którą ING rocznie przeznaczy dla start-upów oraz młodych naukowców na realizację projektów w obszarze zrównoważonego rozwoju. W tym celu utworzony zostanie fundusz grantowy.

Bank będzie kontynuować oferowanie pożyczek na cele ekologiczne oraz kredytów hipotecznych na energooszczędne domy. W ofercie ING są także produkty inwestycyjne oparte o kryteria ESG, np. fundusz NN (L) Globalny Odpowiedzialnego Inwestowania. Do 2040 roku bank chce ograniczyć udział finansowania dla branży paliw kopalnych o 19 proc. w stosunku do roku 2019.

Nowoczesne, prośrodowiskowe rozwiązania techniczne wdrażane będą w budynkach banku. Do 2023 roku trwać będzie dalsza wymiana samochodów służbowych o napędzie hybrydowym lub plug-in oraz sukcesywne zwiększanie udziału pojazdów elektrycznych. Działania prowadzone przez bank są w duchu gospodarki obiegu zamkniętego, ograniczając dokumentację papierową i eliminując plastik. 

ING Bank Śląski stawia również na działania edukacyjne. We współpracy z Fundacją ING Dzieciom wydał książkę „Ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli”, która porusza tematy związane ze środowiskiem. Została ona wydrukowana na ekologicznym papierze z użyciem farb pochodzących z surowców odnawialnych. Do roku 2023 bank przekaże szkołom i bibliotekom publicznym 25 tys. książek wraz ze scenariuszami zajęć. ING będzie dalej wspierał wolontariat pracowniczy poprzez utworzenie specjalnego eko-funduszu „Moje środowisko” o wartości 300 tys. złotych rocznie.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...

Nazwa „odszkodowanie” nie wystarczy do zwolnienia z PIT

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z dnia 26 marca 2024 r. (sygn. akt...