bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
KNF/UOKIK
Nowy przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego

Nowy przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego

Dodano: 2016-10-11

Premier Beata Szydło zdecydowała, że nowym szefem Komisji Nadzoru Finansowego od 13 października br. zostanie doktor nauk ekonomicznych Marek Chrzanowski – poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Jak dodał, Chrzanowski to były członek Rady Polityki Pieniężnej, pracownik naukowy SGH, członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP.

Obecnie, funkcję przewodniczącego KNF pełni jeszcze Andrzej Jakubiak, który piastował to stanowisko od 12 października 2011 r. i jego pięcioletnia kadencja dobiega właśnie końca.

Chrzanowski zasiadał w RPP. Zrezygnował z członkostwa w Radzie, do której został wybrany przez Senat w połowie stycznia 2016 r. Potem, w połowie września wycofał swój wniosek o rezygnację, a następnie złożył go ponownie. Senat odwołał go ze stanowiska w czwartek 6 października.

W swoich wypowiedziach Chrzanowski deklarował się jako zwolennik planu Morawieckiego, który określił jako „kompetentny, spójny i przejrzysty”. – Wydaje mi się, że połączenie dialogu, zaufania z twardymi instrumentami, przedstawionymi przez pana premiera Morawieckiego, jest szansą na to, byśmy w przyszłości go wspominali jako osobę, która zmieniła polską politykę gospodarczą, tak jak Władysław Grabski – mówił Chrzanowski w marcu, podczas posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju. – W mojej opinii jest szansa, by tak się stało, oczywiście będziemy czekali na programy sektorowe i doprecyzowanie planu – dodał.

Podkreślał także, że dla działalności firm kluczowa jest stabilność otoczenia prawnego, a panująca wśród przedsiębiorców niepewność odnośnie przyszłych warunków prowadzenia działalności gospodarczej przekłada się na ich decyzje inwestycyjne.

– Otoczenie prawno-instytucjonalne postrzegane jest jako bariera w prowadzeniu działalności gospodarczej. W takiej sytuacji odkłada się decyzje o inwestowaniu. Oczywiście czynnikiem, który hamuje zagregowaną wielkość inwestycji, są również inwestycje sektora publicznego, inwestycje infrastrukturalne, które zatrzymały się w pierwszej połowie tego roku na skutek dłuższego niż się spodziewaliśmy przechodzenia pomiędzy perspektywami finansowymi UE – mówił.

Oceniał także, że problemem dla polskiej gospodarki nie jest brak dostępu do kapitału. – Mamy dużą płynność w sektorze bankowym. Nie ma natomiast popytu na kredyt – mówił nowy przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...