bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Od 1 stycznia 2018 z systemów bankowości internetowej zniknie „przelew do ZUS”

Od 1 stycznia 2018 z systemów bankowości internetowej zniknie „przelew do ZUS”

Dodano: 2017-12-05

Od nowego roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w wyniku której przedsiębiorcy zamiast kilku przelewów będą wykonywać jeden zwykły na indywidualny rachunek bankowy. Z systemów bankowości internetowej zniknie więc „przelew do ZUS”.

Do końca 2017 roku każdy z płatników składek otrzyma list polecony z przypisanym mu rachunkiem bankowym do ich regulowania. Będzie to konto indywidualne a nie zbiorcze – oznacza to koniec szczegółowych opisów i podawania konkretnych identyfikatorów w opisie przelewu. Przelew na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS) nie będzie musiał być opisany NIP-em, numerem REGON czy PESEL-em. 

Wygoda tego rozwiązania nie ogranicza się jedynie do ograniczenia liczby przelewów, ale także samego wyliczania składek – od 1 stycznia 2018 roku zrobi to za płatnika ZUS. Przedsiębiorca musi w ramach jednego przelewu przekazać na NRS łączną kwotę składek, a ta będzie automatycznie rozdzielana na wszystkie ubezpieczenia i fundusze.

Przedsiębiorcy indywidualny numer rachunku składkowego mogą sprawdzić online TUTAJ. Należy podać jedynie NIP, numer REGON lub PESEL. Numer konta można również otrzymać na infolinii ZUS-u i w każdej placówce.

Jak od 1 stycznia przelać składki w bankowości internetowej?

Nadal będzie można regulować swoje zobowiązania wobec ZUS-u przez internet w ramach systemu bankowości internetowej. Należy pamiętać jednak, że zniknie opcja „Przelew do ZUS/US”. Przedsiębiorcy będą korzystać ze zwykłego przelewu internetowego.  

Należy pamiętać, że zlecenie stałe będzie można ustawić w bankowości internetowej dopiero po 1 stycznia 2018 roku, ponieważ dotychczasowe rachunki ZUS-u zostaną zamknięte z początkiem roku.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...