bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Orzeczenia
Odpowiedzialność odszkodowawcza właściciela drogi

Odpowiedzialność odszkodowawcza właściciela drogi

Dodano: 2016-08-03
Publikator: Sąd Okręgowy w Sieradzu

Sąd Okręgowy w Sieradzu w wyroku z dnia 20 kwietnia 2016 r. (sygn. akt I Ca 130/16) orzekł, że odpowiedzialność odszkodowawcza wynika z zaniedbania właściciela drogi.

W rozpoznawanej sprawie poszkodowana wystąpiła z powództwem przeciwko towarzystwu ubezpieczeń, Gminie i Powiatowi. Kobieta domagała się kwoty 10.800 zł tytułem zadośćuczynienia oraz 1.797,32 zł tytułem odszkodowania wraz z odsetkami.

W drodze do swojej pacjentki kobieta poślizgnęła się na zaśnieżonej jezdni i upadła, w wyniku czego doznała skomplikowanego załamania ręki.

Ulica, na której doszło do zdarzenia, była drogą powiatową. Towarzystwo ubezpieczeń, z którym umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zawarł pozwany Powiat odmówiło wypłaty odszkodowania. Na mocy porozumienia, Powiat przekazał Gminie prowadzenie zarządzania drogami powiatowymi położonymi w granicach miasta, w tym utrzymania nawierzchni dróg i chodników.

Sąd Rejonowy w Łasku stwierdził, że odpowiedzialność pozwanego Powiatu wynika z art. 415 Kodeksu cywilnego i art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Sąd podkreślił, że do upadku kobiety, w następstwie którego doznała obrażeń ciała, doszło na ulicy będącej drogą powiatową. To właśnie Powiat, zdaniem SR, jako zarządca drogi powinien ponosić konsekwencje zaniedbań w realizacji ustawowo nałożonych na niego obowiązków, zgodnie z powołanymi wyżej przepisami.

Pliki do pobrania

orzeczenie_i_ca_130_16.pdf

Artykuły powiązane

Problemy z e-Doręczeniami, a terminy podatkowe

Ministerstwo Finansów wyjaśniło w komunikacie, że o dochowaniu podatkowego terminu w systemie e-Doręczenia decyduje data...

Sąd: Dyscyplinarka za brak badań była nieuzasadniona

Sąd Rejonowy w Człuchowie (wyrok z 20 grudnia 2024 r., sygn. akt IV 471/24) uznał, że pracownica nie naruszyła pods...

SN: Choroba nie zawiesza biegu przedawnienia

Sąd Najwyższy w postanowieniu z 11 grudnia 2024 r. (sygn. akt III PSK 110/24) uznał, że choroba pracownika nie może być...