bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Odpowiedzialność za szkody w wynajętym mieszkaniu

Odpowiedzialność za szkody w wynajętym mieszkaniu

Dodano: 2016-06-02

Za szkody powstałe w wynajętym mieszkaniu, o ile nie zostanie ono ubezpieczone, może odpowiedzieć zarówno najemca jak i wynajmujący. Eksperci uważają, iż podstawą jest ubezpieczenie mienia właściciela i najemcy oraz ich odpowiedzialności cywilnej.

Niewielu najemców wie, iż istnieje możliwość ubezpieczenia wynajmowanej przez niech nieruchomości wraz ze znajdującym się tam majątkiem. Polisy tego rodzaju, skierowane do najemców, zwykle ochroną obejmują: stałe elementy nieruchomości, które zamontowali najemcy, np. glazurę, zabudowę kuchenną oraz ruchomości do nich należące takie jak meble, sprzęty czy ubrania.

– Nie mogą natomiast ubezpieczyć murów, gdyż to może zrobić tylko właściciel mieszkania. Warto także pomyśleć o ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym, które może się przydać nie tylko z racji najmowania mieszkania, ale w wielu innych niespodziewanych sytuacjach – mówi Anna Materny, dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU S.A. 

Zakres takiego ubezpieczenia OC powinien obejmować odpowiedzialność za szkody wynikające z tytułu najmu. Ochrona taka zapewnia, że ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za szkody wyrządzone przez najemcę. Tego typu ubezpieczenie OC gwarantuje również rekompensatę ze strony ubezpieczyciela na wypadek szkód wyrządzonych na rzecz osób trzecich oraz szkód wyrządzonych przez zwierzęta.

Ubezpieczenie OC skierowane do właścicieli nieruchomości gwarantuje, iż koszty odszkodowania może ponieść ubezpieczyciel. Właściciel mieszkania ma obowiązek dbać o należyty stan nieruchomości i sprawne działanie instalacji i urządzeń związanych z budynkiem. W razie wystąpienia awarii – za szkody odpowiedzialny jest właściciel nieruchomości.

Dodatkowo, zarówno właściciel jak i najemca ma możliwość skorzystania z usługi Assistance. Ubezpieczyciel pokrywa koszty napraw oraz organizuje pomoc m. in. hydraulika, ślusarza lub elektryka.

Artykuły powiązane

Udostępnienie pracowników innej firmie jest z VAT, nawet jeśli było to nieodpłatne

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, w wyroku z 25 września 2024 r. (sygn. akt I SA/Łd 506/24), stwierdził, że nieodp...

Naruszenie RODO – czy zawsze obowiązuje kara finansowa?

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 26 września 2024 r. (sygn. C-768/21) orzekł, że organ ochr...

Podejrzenie popełnienia przestępstwa nie wystarcza do dyscyplinarki

Sąd Okręgowy w Sieradzu, w wyroku z 10 lipca 2024 r. (sygn. akt IV Pa 80/24), orzekł, że pracodawca może rozw...