bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Odpowiedzialny bank wspierający zrównoważony rozwój – strategia ESG Banku Pekao

Odpowiedzialny bank wspierający zrównoważony rozwój – strategia ESG Banku Pekao

Dodano: 2021-06-27
Publikator: informacja prasowa

Bank Pekao przedstawił strategię ESG. Jest to kompleksowy dokument, który reguluje podejście banku do zrównoważonego rozwoju. Strategia jest zgodna ze strategią biznesową Pekao na lata 2021-2024.

Strategia ESG oparta jest na trzech filarach: środowisko, zaangażowanie i ład. W każdym obszarze bank postawił sobie konkretne cele oraz zidentyfikował inicjatywy, które będą wspierały realizację strategii.

– Dbałość o środowisko naturalne, wspieranie rozwoju gospodarki i społeczeństwa oraz zrównoważony rozwój banku są dziś nieodłącznymi elementami biznesowej działalności. Zdecydowanego podejścia do tych kwestii wymagają od nas inwestorzy. Jest to również odpowiedź na wyzwania klimatyczne, społeczne i gospodarcze przed jakimi staje współczesny świat. Dlatego Bank Pekao zdecydował się na publikację strategii ESG, w której w jasny sposób deklaruje swoje plany w tym obszarze na najbliższe lata. Przyjmujemy w niej konkretne zobowiązania wobec naszego otoczenia i pracowników – mówi Leszek Skiba, prezes Banku Pekao S.A.

W większym niż dotychczas aspekcie bank zaangażuje się w transformację energetyczną i ekologiczną Polski oraz ochronę środowiska zgodnie z zasadami Europejskiego Zielonego Ładu. W latach 2021-2024 bank chce zorganizować finansowanie dla nowych projektów zrównoważonych na kwotę co najmniej 30 mld złotych. Udział zielonego finansowania w przedsięwzięciach takich jak farmy wiatrowe, instalacje fotowoltaiczne etc. zwiększy się do ponad 4 procent bilansowego Pekao.

Bank będzie wzmacniał działania, których celem jest zrównoważony rozwój społeczeństwa i gospodarki. Z roku na rok ma rosnąć kwota przeznaczona na cele społeczno-środowiskowe. Bank będzie także stawiał na edukację i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa poprzez partnerstwa z organizacjami społecznymi, a także dostarczanie cyfrowych narzędzi klientom.

Pekao chce osiągnąć 100-procentowy wskaźnik digitalizacji, czyli dać możliwość załatwienia wszelkich bankowych spraw zdalnie. We wszystkich kluczowych obszarach Pekao stawia na etyczne podejście do biznesu uwzględniając kwestie ESG. Tyczy się to także transparentności w zakresie zrównoważonego raportowania oraz promocji rozwoju, różnorodności i równości pracowników. Na tym polu bank chce m. in. zredukować lukę w wynagrodzeniach między płciami o 5 proc. oraz utrzymać zrównoważony poziom liczby kobiet i mężczyzn na stanowiskach menadżerskich.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...

Nazwa „odszkodowanie” nie wystarczy do zwolnienia z PIT

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z dnia 26 marca 2024 r. (sygn. akt...