bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Odszkodowanie za zniszczenie auta wskutek ulewy otrzymają wyłącznie posiadacze AC

Odszkodowanie za zniszczenie auta wskutek ulewy otrzymają wyłącznie posiadacze AC

Dodano: 2016-08-03

W związku ze skutkami deszczów i nawałnic Państwowa Straż Pożarna tylko 14 i 15 lipca interweniowała niemal 4.300 razy. Zarówno domy prywatne jak i wszelkiego rodzaju magazyny, sklepy, czy centra handlowe w wyniku tych ulew zostały zalane. Spadające gałęzie, a także woda dostająca się do wnętrza i pod maskę pojazdów powodowały poważne zniszczenia samochodów.

– W czasie ulewnych deszczów samochody mogą zostać zniszczone na wiele różnych sposobów. Gdy ulica zamienia się w rwący potok, stojący pojazd może ulec zalaniu co skutecznie unieruchamia auto – w ostatnich dniach odebraliśmy wiele takich zgłoszeń. W kilku przypadkach spływająca po stromej jezdni woda „przestawiała” samochody poza drogę lub spychała je na inne auta. Wielu klientów zgłasza nam także zbite szyby i porysowane przez przewracające się drzewa karoserie – powiedział Damian Andruszkiewicz, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Komunikacyjnych Klienta Indywidualnego Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

Brak samochodu zarówno dla prywatnego właściciela jak i dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą może powodować poważne utrudnienia. Eksperci zaznaczają jednak, iż odszkodowanie za zniszczone auto w takich okolicznościach otrzymają jedynie posiadacze nieobowiązkowego autocasco.

Jak wynika z danych KNF, liczba kupionych w Polsce w 2015 roku ubezpieczeń AC, zarówno dla aut prywatnych i firmowych, jest 4-krotnie mniejsza niż obowiązkowych polis OC, chroniących właściciela samochodu jedynie w przypadku, gdy wyrządzi on szkodę innym uczestnikom ruchu drogowego. Dane te wskazują, że jedynie 25% kierowców chroni auto przed kradzieżą, uszkodzeniem spowodowanym przez własną nieuwagę, wandalizmem lub właśnie niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

– Kupując polisę zarówno dla siebie, jak i na potrzeby firmowej floty pojazdów trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na zakres ochrony – w jakich sytuacjach i przed jakimi zdarzeniami nasz pojazd jest chroniony. Na przykład bardzo ważnym elementem ubezpieczenia jest assistance, dzięki któremu można liczyć na holowanie, gdy auto zostanie unieruchomione, a jeżeli nie będzie można go naprawić tego samego dnia, w ramach ubezpieczenia oferujemy również pojazd zastępczy – dodaje Damian Andruszkiewicz z Compensy.

Eksperci również wyprowadzają z błędu – ubezpieczenie AC nie jest przeznaczone wyłącznie dla nowych samochodów. Wielu ubezpieczycieli oferuje taką ochronę również dla starszych pojazdów.

Artykuły powiązane

Wesołych Świąt dla wszystkich czytelników BeInsured!

Życzymy Świąt pełnych spokoju, jak po wykupieniu najlepszej polisy! Niech ubezpieczenia będą równie niezawodne jak Św...

UODO: Numer PESEL nie powinien widnieć w certyfikacie podpisu elektronicznego

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) zwrócił się do Ministra Cyfryzacji z wnioskiem o zmianę przepisów dotyc...

Blokada strony internetowej przez ABW bezpodstawna – NSA ostatecznie rozstrzyga

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z 26 września 2024 roku (sygn. akt II GSK 2046/23) uznał, że Agencja Bez...