bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Orzeczenia
Odszkodowanie za zniszczenie sprzętu elektronicznego w samochodzie

Odszkodowanie za zniszczenie sprzętu elektronicznego w samochodzie

Dodano: 2016-07-26
Publikator: Sąd Rejonowy w Bytowie

Sąd Rejonowy w Bytowie w wyroku z dnia 4 grudnia 2015 r. (sygn. akt I C 27/15) orzekł, że ubezpieczyciel odpowiada z polisy autocasco za uszkodzenie sprzętu elektronicznego w pojeździe.

Rozpoznawana sprawa dotyczyła kobiety, w samochodzie której w wyniku silnych wyładowań atmosferycznych doszło do uszkodzenia radia oraz bloku nawigacji. Urządzenia te stanowiły wyposażenie fabryczne pojazdu o charakterze opcjonalnym. Kobieta domagała się od towarzystwa ubezpieczeń kwoty 11 869 zł tytułem odszkodowania za uszkodzony sprzęt w jej pojeździe.

Kobieta wskazywała, że w ramach umowy ubezpieczenia towarzystwo obejmowało ochroną ubezpieczeniową szkody powstałe wskutek powodzi, zatopienia, uderzenia pioruna, pożaru, wybuchu, opadu atmosferycznego, huraganu, osuwania i zapadania się ziemi lub innych sił przyrody. Powódka podniosła, że kosztorys naprawy uszkodzonego sprzętu opiewał na kwotę 11 869 zł.

Ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania kwestionując własną odpowiedzialność ubezpieczeniową co do zasady i wysokości. Wskazał, że zarówno uszkodzone radio, jak również blok satelitarny stanowiły wyposażenie dodatkowe. Ponadto, wskazał, że zebrane w toku postępowania likwidacyjnego dokumenty potwierdzają niemożliwość powstania stwierdzonych uszkodzeń radia oraz nawigacji wskutek silnych wyładowań atmosferycznych przy wyłączonym zapłonie.

Pliki do pobrania

orzeczenie_ic_27_15.pdf

Artykuły powiązane

Problemy z e-Doręczeniami, a terminy podatkowe

Ministerstwo Finansów wyjaśniło w komunikacie, że o dochowaniu podatkowego terminu w systemie e-Doręczenia decyduje data...

Sąd: Dyscyplinarka za brak badań była nieuzasadniona

Sąd Rejonowy w Człuchowie (wyrok z 20 grudnia 2024 r., sygn. akt IV 471/24) uznał, że pracownica nie naruszyła pods...

SN: Choroba nie zawiesza biegu przedawnienia

Sąd Najwyższy w postanowieniu z 11 grudnia 2024 r. (sygn. akt III PSK 110/24) uznał, że choroba pracownika nie może być...