bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Odszkodowanie za zniszczony nagrobek

Odszkodowanie za zniszczony nagrobek

Dodano: 2016-10-18

Nagrobek można ubezpieczyć w ramach polisy domu lub mieszkania. Takie ubezpieczenie może obejmować między innymi szkody powstałe w wyniku burzy, silnych wiatrów, zamieci śnieżnych, powalonych drzew, kradzieży, czy aktów wandalizmu. Jak podaje Gothaer, średnia wysokość rocznej składki za ubezpieczenie nagrobka wynosi ok. 80 zł, przy czym wartość przeciętnego nagrobka to często nawet kilkanaście tysięcy złotych.

– Przy zakupie takiego ubezpieczenia możemy dodatkowo zabezpieczyć się przed sytuacją, w której część grobu uległa zniszczeniu w wyniku zdarzenia losowego. Ochroną obejmujemy szkody powstałe w efekcie dewastacji, działania warunków atmosferycznych np. naporu śniegu czy silnego wiatru, a także upadku obiektów (np. drzew, masztów lub słupów), uderzenia pojazdu oraz wandalizmu. Ubezpieczony otrzyma także odszkodowanie w przypadku kradzieży części nagrobka lub jego elementów, takich jak rzeźby lub wazony, o ile są one przymocowane na stałe do pomnika – mówi Anna Materny, Dyrektor Biura Produktów Detalicznych z Gothaer.

W niektórych przypadkach, za szkody odpowiada zarząd cmentarza. Warto jednak pamiętać, że polisa OC cmentarza chroni od odpowiedzialności na wypadek uszczerbku na życiu i zdrowiu osób trzecich, które przebywały na jego terenie. Polisa wykupiona przez zarząd cmentarza działa również wtedy, gdy na grobowiec przewróci się drzewo, ale tylko wtedy gdy było ono chore lub w złym stanie, a zarządca o nie nie zadbał. – W przypadku siły wyższej np. gdy drzewo runęło na nagrobek podczas burzy, zarządca cmentarza nie ponosi odpowiedzialności – podkreśla Anna Materny.

Jeśli dojdzie do kradzieży nagrobka, należy powiadomić o tym policję, a następnie, w ciągu 3 dni, zgłosić szkodę ubezpieczycielowi. – Wysokość odszkodowania powinna pokryć koszty naprawy, jednak nie może być wyższa niż suma ubezpieczenia, czyli wartość, na jaką został ubezpieczony nagrobek – przypomina Anna Materny.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...