Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej wyjaśnił, jaką rolę będzie odgrywać Fundusz w zapowiedzianych przez ministra Morawieckiego zmianach w systemie emerytalnym.
Borys wskazał, że PFR będzie jedynie organem wspomagającym w zakresie zarządzania jednym z elementów Planu Budowy Kapitału. Podkreślił przy tym, że „to, co zostało zadeklarowane w sprawie OFE, jest najbardziej korzystnym i uczciwym rozwiązaniem dla 16,5 mln ich uczestników.” Według obecnej propozycji zmian, Polski Fundusz Rozwoju będzie odpowiadał za zarządzanie Funduszem Rezerwy Demograficznej, który nadal pozostanie w strukturach ZUSu. Na pytanie, czy rząd będzie na bieżąco podejmował środki z FRD, Paweł Borys odpowiedział, że „sposób inwestowania i wypłat musi być przejrzysty”. Podkreślił, że powinien zostać on zdefiniowany w ustawie.
Prezes PFR przedstawił tło zmian w systemie emerytalnym. Wskazał, że propozycja ministerstwa rozwoju związana jest z pogarszającą się sytuacją demograficzną w naszym kraju, a także spadkiem wysokości emerytur. Jego zdaniem istnieją dwa rozwiązania tego problemu – zwiększenie podatków lub budowa powszechnego, prywatnego i dobrowolnego III filaru emerytalnego. Borys wyjaśnił, że druga opcja zapewni zwiększenie oszczędności, co pozytywnie przełoży się na rozwój nowych inwestycji – niezbędnych do zwiększenia tempa rozwoju społeczno-gospodarczego. „Program Budowy Kapitału ma więc zapewnić z jednej strony bezpieczeństwo finansowe Polaków i wzrost ich majątku, a z drugiej wzmocnić fundamenty gospodarki i podnieść tempo rozwoju” – wyjaśnił.