bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Paweł Pawlak: ubezpieczenie należności szczególnie przydatne w kontaktach z zagranicznymi kontrahentami

Paweł Pawlak: ubezpieczenie należności szczególnie przydatne w kontaktach z zagranicznymi kontrahentami

Dodano: 2017-08-21

Paweł Pawlak, dyrektor zarządzający w Credendo Polska, w materiale prasowym prezentuje użyteczność ubezpieczeń należności. Podkreśla, że polisy okażą się szczególnie przydatne, gdy dłużnikiem zostaje zagraniczny przedsiębiorca.

– Konieczność egzekwowania należności od zagranicznych kontrahentów przestaje być rzadkością, dlatego warto wiedzieć, jak skutecznie przeprowadzić całą procedurę. Dochodzenie niezapłaconych należności za granicą na własną rękę wiąże się z bardzo wysokimi kosztami, ale także – z racji nieznajomości prawa i zasad obowiązujących w kraju dłużnika – często z niską skutecznością – wskazuje dyrektor polskiego oddziału Credendo.

Jego zdaniem, liczba umów ubezpieczenia należności będzie wzrastać, co jest związane z coraz większą zagraniczną ekspansją polskich przedsiębiorstw, nawiązywaniem relacji z zagranicznymi partnerami oraz inwestowaniem w międzynarodowe projekty.

– Taka polisa już sama w sobie minimalizuje ryzyko utraty należności. W przypadku ubezpieczenia z opcją dochodzenia długu to ubezpieczyciel pokrywa większą część kosztów związanych z windykacją, a w przypadku nieskuteczności całej procedury – wypłaca odszkodowanie – tłumaczy Paweł Pawlak.

Dyrektor Credendo przypomina, że jednym z warunków skutecznego dochodzenia windykacji jest szybkie reagowanie na wszelkie niepokojące sygnały i niezwłoczne zgłoszenie zdarzenia ubezpieczeniowego do zakładu ubezpieczeń.

– Gdy otrzymamy informację o braku płatności, niezwłocznie podejmowane są pierwsze kroki – to znaczy wysyłane są wezwania do zapłaty w formie pisemnej oraz odbywa się telefoniczny kontakt z odbiorcą w celu ustalenia przyczyn braku zapłaty i możliwości uregulowania zobowiązania. Jeżeli ta forma, w krótkim okresie od 3 do 5 dni, nie przynosi pozytywnego rezultatu w postaci podjęcia rozmów z odbiorcą, rozpoczynamy etap windykacji bezpośredniej. W celu zwiększenia szansy na sukces w odzyskaniu długu konieczne jest natychmiastowe podjęcie działań – mówi Iwona Dukowska, dyrektor działu likwidacji szkód Credendo Polska.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...