bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
PIU edukuje najmłodszych o zagrożeniach na drodze

PIU edukuje najmłodszych o zagrożeniach na drodze

Dodano: 2021-09-21
Publikator: Polska Izba Ubezpieczeń

20 września obchodziliśmy Światowy Dzień Wiedzy o Ubezpieczeniach. Zbiega się on z obchodzonym w kilku krajach europejskich Światowym Dniem Dziecka. Rusza także inicjatywa regionu Europy Środkowej i Wschodniej „Razem dla bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym”, do której dołączyła Polska Izba Ubezpieczeń.

„Wizja zero” to nowy projekt Komisji Europejskiej, którego celem jest wyeliminowanie do 2050 roku ofiar śmiertelnych i poważnie rannych w wypadkach samochodowych. Program wesprą Stowarzyszenia bezpieczeństwa drogowego, władze publiczne, instytucje edukacyjne i branża ubezpieczeniowa z Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier. 20 września przedstawiciele organizacji biorących udział w przedsięwzięciu zainicjowali dyskusję na temat bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Dzięki przedsięwzięciom takim jak lekcje dla dzieci, quizy internetowe oraz kampanie w mediach społecznościowych chcą wpłynąć na zmniejszenie się ryzyka wypadków.

Przygotowywane przez Polską Izbę Ubezpieczeń we współpracy z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji lekcje online przeznaczone są dla uczniów, nauczycieli oraz rodziców.

– Zwrócimy szczególną uwagę na kwestie odpowiedzialności dzieci na drogach. Mało który rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że trzynasto-, czternastolatek może już odpowiadać finansowo za spowodowany przez siebie wypadek – mówi Monika Chłopik, analityk PIU.

– Nie wystarczy nauczyć dziecka prawidłowego rozglądania się. Ważne są przepisy drogowe, umiejętność czytania znaków. Szczególnie zagrożone są dzieci w wieku wczesnoszkolnym, u których świadomość zagrożenia nie jest w pełni rozwinięta. A ich pole widzenia znacznie ograniczone, dlatego dostrzegają ryzyko na drodze zbyt późno albo niewłaściwie oceniają sytuację. Postrzeganie otoczenia, dźwięków i odległości u dzieci kształtuje się wraz z wiekiem. Jednocześnie zwiększa się umiejętność koncentracji, dzięki czemu mogą świadomiej reagować w momencie zagrożenia. Zanim jednak to nastąpi, młode osoby muszą zostać odpowiednio przygotowane do uczestnictwa w ruchu drogowym. Bardzo pomaga w tym egzamin na kartę rowerową – dodaje ekspertka.

Z raportu „Mapa ryzyka Polaków” wynika, że 43 proc. respondentów uznaje ryzyko wypadku samochodowego za prawdopodobne, a jego skutków boi się aż 70 proc. Potrzebne są długofalowe działania, by sprawnie zarządzać ryzykiem. Uczenie najmłodszych bezpieczeństwa na drodze nie może odbyć się więc bez uświadamiania o roli ubezpieczeń. PIU organizując spotkania dla uczniów i nauczycieli oraz publikując materiały poradnikowe chce wypełnić lukę powstałą w programie nauczania szkół, który nie obejmuje nauki o finansach czy ubezpieczeniach.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...

Nazwa „odszkodowanie” nie wystarczy do zwolnienia z PIT

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z dnia 26 marca 2024 r. (sygn. akt...