bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
PIU: Polska na ostatnim miejscu rankingu Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia 2015

PIU: Polska na ostatnim miejscu rankingu Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia 2015

Dodano: 2016-07-21
Publikator: Polska Izba Ubezpieczeń, Health Consumer Powerhouse

W dniu 21 lipca 2016 r. Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała polskie tłumaczenie raportu „Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia (Euro Health Consumer Index – EHCI) 2015”, przygotowanego przez Health Consumer Powerhouse. Raport w wersji anglojęzycznej opublikowany został w styczniu 2016 r.

Raport Euro Health Consumer Index publikowany jest od 2005 roku. Szwedzki ranking monitoruje opiekę zdrowotną 35 krajów w oparciu o 48 parametrów, w tym miedzy innymi: przestrzeganie praw pacjenta i dostęp do informacji, dostępność opieki, wyniki leczenia, wachlarz usług, profilaktykę i zużycie leków. Opracowywany on jest na podstawie ogólnodostępnych danych statystycznych, ankiet wypełnianych przez pacjentów oraz niezależnych badań, prowadzonych przez Health Consumer Powerhouse Ltd, firmę prywatną z siedzibą w Szwecji, która ocenia standard opieki zdrowotnej w Europie i Kanadzie, wzmacniając pozycję pacjentów i świadczeniobiorców.

W opublikowanym rankingu EHCI, Polska uzyskała 523 punkty na 1000 możliwych i uplasowała się na 34, przedostatnim miejscu. Dla porównania Holandia zdobyła 916 punktów. Na ostatnim miejscu znalazła się tylko Czarnogóra, przed nami natomiast Albania, Rumunia, Bułgaria, Serbia, Czechy i Słowacja – podaje PIU.

Pełny raport dostępny jest na stronie Polskiej Izby Ubezpieczeń pod adresem:

http://piu.org.pl/public/upload/ibrowser/2015_europejski_konsumencki_indeks_zdrowia.pdf

Artykuły powiązane

Problemy z e-Doręczeniami, a terminy podatkowe

Ministerstwo Finansów wyjaśniło w komunikacie, że o dochowaniu podatkowego terminu w systemie e-Doręczenia decyduje data...

Sąd: Dyscyplinarka za brak badań była nieuzasadniona

Sąd Rejonowy w Człuchowie (wyrok z 20 grudnia 2024 r., sygn. akt IV 471/24) uznał, że pracownica nie naruszyła pods...

SN: Choroba nie zawiesza biegu przedawnienia

Sąd Najwyższy w postanowieniu z 11 grudnia 2024 r. (sygn. akt III PSK 110/24) uznał, że choroba pracownika nie może być...