bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
PKO Bank Polski z nowym programem ugód dla kredytobiorców frankowych

PKO Bank Polski z nowym programem ugód dla kredytobiorców frankowych

Dodano: 2021-10-04
Publikator: informacja prasowa

PKO Bank Polski poinformował o rozpoczęciu programu ugód dla kredytobiorców frankowych. Klienci banku, którzy skorzystają z ugód, będą mogli uwolnić się od ryzyka walutowego, dzięki przekształceniu waluty kredytu na złotowy.

4 października bieżącego roku PKO Bank Polski wystartował z rozwiązaniem dla klientów indywidualnych, których sytuacja pogorszyła się z powodu umocnienia kursu CHF oraz którzy chcą przekształcić walutę swojego kredytu na PLN. Program ugód, pozwalający na uwolnienie od ryzyka walutowego, jest odpowiedzią na oczekiwania klientów banku. Zakłada on konwersje waluty kredytu w taki sposób, jakby on od początku  był złotowym.

− Kwestia kredytów walutowych w CHF od lat ciąży klientom polskich banków i krajowemu sektorowi bankowemu. Pomimo, że zawarte umowy kredytowe są prawnie wiążące, w wyniku silnego umocnienia franka szwajcarskiego sytuacja ekonomiczna tych kredytobiorców zmieniła się i dlatego postanowiliśmy im pomóc, godząc się na przewalutowanie kredytu. To rozwiązanie pozwala w pełni wyeliminować ryzyko walutowe, bez ponoszenia dodatkowych kosztów, szybciej niż w sądzie i z pewnym wynikiem. Chcemy, aby skorzystało z niego jak najwięcej naszych klientów i wierzymy, że to przełom w dyskusji na temat kredytów walutowych − mówi Jan Emeryk Rościszewski, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Skorzystać z inicjatywy mogą klienci indywidualni banku, których kredyt mieszkaniowy był udzielony we frankach szwajcarskich i którzy nadal ten kredyt spłacają. Co więcej, trzeba spełniać jeden warunek – posiadany kredyt powinien być wzięty na własne cele mieszkaniowe. Cały proces zawarcia ugód jest przyjazny i bezkosztowny. Wystarczy, że kredytobiorca pojawi się w oddziale tylko raz i podpisze ugodę, pozostała część procesu odbywa się zdalnie. Wniosek składa się za pośrednictwem serwisu transakcyjnego banku, przy czym w jednym wniosku o mediację można wskazać tylko jedną umowę kredytową. Spotkania mediacyjne również odbywają się w trybie online.

Bank informuje, iż znaczną przewagą ugód nad kosztowną drogą sądową jest ich wygoda oraz zdecydowanie krótszy czas zawarcia. Klient ma możliwość zapoznania się ze wszystkimi parametrami finansowymi w trakcie postępowania mediacyjnego przed Sądem Polubownym przy KNF. Co więcej, bank informuje, iż sam ponosi koszty sądowe mediacji.

Samo rozwiązanie zostało zaakceptowane przez Akcjonariuszy PKO Banku Polskiego uchwałą dotyczącą ugód z kredytobiorcami walutowymi, a następnie zostały przyjęte warunki ugód z Radą Nadzorczą.

Z inicjatywy nie będą mogli skorzystać klienci ze spłaconym już kredytem, wypłaconym w całości w CHF lub którzy skorzystali z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...

Nazwa „odszkodowanie” nie wystarczy do zwolnienia z PIT

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z dnia 26 marca 2024 r. (sygn. akt...