bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Podmienili numery rachunków i zajęli się wyłudzeniami

Podmienili numery rachunków i zajęli się wyłudzeniami

Dodano: 2022-06-02
Publikator: Prokuratura Krajowa

Do SO w Warszawie został skierowany akt oskarżenia przeciwko trzem osobom oskarżonym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która wyłudziła 1,7 mln zł „dzięki” podmianie numerów rachunków bankowych.

W toku śledztwa prokuratorzy ustalili następujący mechanizm działania. Oszuści przełamywali zabezpieczenia poczty elektronicznej, a następnie dokonywali zmian w korespondencji e-mail zawierającej faktury VAT skierowanej do kontrahentów podmiotów gospodarczych. Sprawcy wprowadzali zmiany w numerze rachunku bankowego, na który miały zostać dokonane wpłaty. W konsekwencji środki, zamiast na rachunki wierzycieli, trafiały na rachunki bankowe członków grupy przestępczej. Następnie pieniądze były przelewane na inne konta bankowe lub wypłacane w bankomatach i transferowane na konta zagraniczne. Dodatkowo wymieniano wyłudzone pieniądze na obce waluty i kryptowaluty.

W toku śledztwa ustalono, że do popełnienia wszystkich oszustw wykorzystywano obywateli, np.  Indii, Bangladeszu, Pakistanu. Po zwerbowaniu tychże osób opłacano im przyjazd do Polski, a na miejscu byli przejmowani przez członka grupy. Zadaniem tego ostatniego było zameldowanie osób oraz uzyskanie dla nich numeru PESEL. Po załatwieniu spraw urzędowych, poszkodowani wraz z „opiekunami” zakładali rachunki w różnych placówkach bankowych. Natomiast bezpośrednio po opuszczeniu banku, zwerbowani oddawali dokumenty bankowe, za co otrzymywali wynagrodzenie. Po krótkim czasie opuszczali terytorium Polski.

Sprawcy działali w okresie od listopada 2016 r. do czerwca 2020 r. W tym czasie dokonali 45 oszustw na kwoty od jednego tys. do 320 tys. złotych.

Artykuły powiązane

UODO: Numer PESEL nie powinien widnieć w certyfikacie podpisu elektronicznego

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) zwrócił się do Ministra Cyfryzacji z wnioskiem o zmianę przepisów dotyc...

Blokada strony internetowej przez ABW bezpodstawna – NSA ostatecznie rozstrzyga

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z 26 września 2024 roku (sygn. akt II GSK 2046/23) uznał, że Agencja Bez...

Meta ukarana 91 mln euro za naruszenie RODO.

Irlandzki organ ochrony danych (DPC) nałożył na Metę karę w wysokości 91 milionów euro za naruszenie przepisów RODO zwią...