bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
Polacy wypoczywają w Chorwacji

Polacy wypoczywają w Chorwacji

Dodano: 2016-08-23
Publikator: ​Ipsos Polska

Ipsos Polska na zlecenie Mondial Assistance przeprowadziło badanie „Wakacyjne plany Polaków 2016”. Wyniki pokazały, że 12% (545 000) Polaków planujących zagraniczny wyjazd postanowiło spędzić swój urlop w Chorwacji. Większość respondentów odpowiedziało, iż na urlop wybiera się w wakacyjne miesiące: lipiec, sierpień, wrzesień. 

– W tym roku, aż 24% osób jadących do Chorwacji swój poprzedni urlop spędziło również w tym kraju. Szczególnie często wybierają się tam osoby w wieku 24-29 i 30-39 lat. Zamieszkujące miasta powyżej 200 tysięcy mieszkańców (22%), 50-100 tys. mieszkańców (16%) oraz 100-200 tys. mieszkańców (15%) – skomentował wyniki badania Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance. 

Z badań wynika, iż najpopularniejszym sposobem podróży jest dojazd własnym samochodem – w tym roku aż 62% osób planuje skorzystać z tego środka lokomocji. 23% preferuje podróż samolotem. Na wypoczynek autokarem wybierze się 10% osób, natomiast 5% skorzysta z samochodu znajomych.

Podróż własnym autem jest komfortowa, jednak może wiązać się z nieprzyjemnymi awariami. Ponad 1000 km mają do pokonania ci, którzy wybierają się do Chorwacji autem. Na tak długiej trasie, mogą przydarzyć się przeróżne usterki. Z badań wynika, że polscy kierowcy znacznie częściej potrzebują pomocy w związku z awarią, niż kolizją czy wypadkiem. Z assistance poza granicami Polski w okresie wakacyjnym, najczęściej korzystają osoby podróżujące właśnie do Chorwacji lub aktualnie przebywające w tym kraju.

– Samochód jako środek transportu na chorwackie wakacje jest wciąż zdecydowanie najpopularniejszy wśród Polaków. To jednocześnie duże wyzwanie dla firm udzielających pomocy assistance. Wielka popularność tego kierunku przekłada się na liczbę zgłoszeń z prośbą o pomoc assistance. Najczęściej chodzi o holowanie pojazdu oraz udostępnienie pojazdu zastępczego. Tylko od początku lipca z naszego Centrum Operacyjnego interweniowaliśmy w sprawie 150 pojazdów z samej Chorwacji. Wielokrotność tej liczby odzwierciedla ilość interwencji na trasie do tego kraju, jaką zrealizowaliśmy w Czechach, Węgrzech, Rumunii czy Austrii – mówi Piotr Ruszowski.

Ponadto, wyniki badań wykazały, iż 77% Polaków zamierza kupić ubezpieczenie turystyczne. Wciąż rośnie popularność dodatkowego ubezpieczenia. Eksperci wskazują, iż pakiety turystyczne oraz assistance zapewniają sprawniejszy dostęp do potrzebnej pomocy oraz komfort finansowy podczas wakacji.

– Polis turystycznych sprzedajemy coraz więcej. Cieszy nas fakt, że zwiększa się liczba osób doceniających posiadanie takiego zabezpieczenia. 89% osób deklaruje, iż zakup dodatkowego ubezpieczenia spowodowany jest tym, że: „lubią czuć się bezpiecznie w razie niesprzyjającego biegu wydarzeń”. Nasze doświadczenie pokazuje, że najczęściej potrzebujemy pomocy w wyniku nagłego zachorowania (przeziębienia, zatrucia), zwrotu kosztów lekarstw oraz pomocy stomatologicznej. Jednak zdarzają się również przypadki hospitalizacji połączonej z transportem medycznym, które kosztują ogromne sumy. W tym roku, na terenie Chorwacji jedna z trwających jeszcze spraw medycznych kosztowała już ponad 40 tysięcy złotych – dodaje Piotr Ruszowski.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...

Nazwa „odszkodowanie” nie wystarczy do zwolnienia z PIT

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z dnia 26 marca 2024 r. (sygn. akt...