bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Polska dołączyła do Europejskiej Inicjatywy Płatności (EPI)

Polska dołączyła do Europejskiej Inicjatywy Płatności (EPI)

Dodano: 2021-11-09
Publikator: Ministerstwo Finansów

9 listopada bieżącego roku Polska przyjęła oświadczenie popierające Europejską Inicjatywę Płatności (EPI).  Inicjatywę poparły również państwa takie jak Belgia, Finlandia, Francja, Niemcy, Hiszpania oraz Holandia.

European Payment Initiative jest paneuropejskim rozwiązaniem, stworzonym w celu połączenia kart oraz przelewów natychmiastowych pod jedną marką. Obecnie do EPI dołączyło już ponad 30 instytucji, wśród których są głównie banki.

− Budowa Europejskiego Systemu Płatniczego to odpowiedź instytucji finansowych UE na potrzeby przedsiębiorców i konsumentów w coraz bardziej cyfrowej i bezgotówkowej gospodarce. Dlatego Polska wspólnie z 6 krajami UE przystąpiła do inicjatywy politycznego wsparcia dla tego projektu. – wskazuje minister finansów Tadeusz Kościński.

Powstała inicjatywa ma stworzyć innowacyjne europejskie rozwiązanie, które będzie alternatywą dla istniejących obecnie. Co więcej, celem EPI jest przeciwdziałanie fragmentacji rynku, wziąż istniejącej na europejskim rynku płatności detalicznych.

− Sukces systemu płatności BLIK, który w ciągu kilku lat stał się wiodącym rozwiązaniem płatniczym w płatnościach internetowych w Polsce to dowód, że Polska ma doświadczenie w tym zakresie. Nasze rozwinięte systemy płatności natychmiastowych oraz nowoczesne banki i ekosystem fintechów to mocne fundamenty, na których warto budować rozwiązania paneuropejskie w obszarze bezgotówkowych płatności detalicznych. – podkreśla minister.  

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...

Nazwa „odszkodowanie” nie wystarczy do zwolnienia z PIT

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z dnia 26 marca 2024 r. (sygn. akt...