bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
KNF/UOKIK
Postępowanie wyjaśniające wobec PayPal

Postępowanie wyjaśniające wobec PayPal

Dodano: 2021-12-15
Publikator: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, przygląda się działalności spółki PayPal. Jego wątpliwości wzbudziły postanowienia pozwalające na dużą dowolność ingerencji spółki w sposób wykonywania umowy.

Zgodnie z postanowieniami luksemburskiej spółki, gdy użytkownik dopuści się tzw. „zabronionych działań” PayPal może np. rozwiązać z nim umowę czy zamknąć konto. Sankcje te mogą więc doprowadzić do ograniczenia dostępu do środków finansowych oraz odebrania konsumentowi możliwości korzystania z usług.

– Zakres tych uprawnień, które przyznała sobie spółka w regulaminach, jest bardzo szeroki. W postępowaniu wyjaśniającym sprawdzimy, czy rzeczywiście PayPal arbitralnie decyduje o wstrzymywaniu świadczenia usług oraz blokowaniu środków na kontach użytkowników bez podawania uzasadnienia ani wskazywania naruszeń, których się oni dopuścili – powiedział Tomasz Chróstny.

Lista „zabronionych działań”, wskazanych we wzorcu umowy, na których podstawie PayPal może wstrzymać możliwość korzystania z usługi jest obszerna, a jej charakter jest otwarty. Interpretacja tych działań leży więc wyłącznie po stronie przedsiębiorcy. Co więcej, postanowienia dotyczące możliwości stosowania sankcji umownych wobec użytkowników, które znajdują się we wzorcu umownym wykorzystywanym przez PayPal w obrocie z konsumentami, zastrzegają dowolność w ich stosowaniu, a równocześnie brak odpowiedzialności przedsiębiorcy z tego tytułu.

Tomasz Chróstny sprawdzi w postępowaniu wyjaśniającym czy postanowienia w umowach z użytkownikami są sformułowane w sposób czytelny i jednoznaczny oraz czy PayPal na ich podstawie może stosować sankcję w postaci ograniczania i blokowania dostępu do usług.

Następnym działaniem prezesa UOKiK może być wszczęcie postępowania o uznanie klauzul we wzorcu umowy stosowanym przez przedsiębiorcę za niedozwolone lub postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.

Artykuły powiązane

Problemy z e-Doręczeniami, a terminy podatkowe

Ministerstwo Finansów wyjaśniło w komunikacie, że o dochowaniu podatkowego terminu w systemie e-Doręczenia decyduje data...

Sąd: Dyscyplinarka za brak badań była nieuzasadniona

Sąd Rejonowy w Człuchowie (wyrok z 20 grudnia 2024 r., sygn. akt IV 471/24) uznał, że pracownica nie naruszyła pods...

SN: Choroba nie zawiesza biegu przedawnienia

Sąd Najwyższy w postanowieniu z 11 grudnia 2024 r. (sygn. akt III PSK 110/24) uznał, że choroba pracownika nie może być...