bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Powstanie CERT Narodowy – kolejna instytucja przeciw cyberatakom

Powstanie CERT Narodowy – kolejna instytucja przeciw cyberatakom

Dodano: 2016-07-05

W dniu 4 lipca 2016 r. został powołany CERT Narodowy – instytucja, której celem będzie czuwanie nad cyberbezpieczeństwem. Główne zadanie CERTu będzie polegać na wymianie informacji o możliwych zagrożeniach między instytucjami prywatnymi i państwowymi.

W skład nowej instytucji będą wchodzić przedstawiciele najważniejszych sektorów gospodarki: energetycznego, bankowego, telekomunikacyjnego. CERT będzie działał 24 h na dobę 7 dni w tygodniu.

„Połączenie w jednym miejscu przedstawicieli tych sektorów pozwoli szybciej wymieniać się informacjami dotyczącymi zagrożeń w cyberprzestrzeni, analizować je i w razie potrzeby podejmować decyzje dotyczące dalszych działań. Usprawni także współpracę z instytucjami zajmującymi się ściganiem różnego rodzaju przestępstw w cyberprzestrzeni” – podkreślił w rozmowie z PAP gen. Włodzimierz Nowak, pełnomocnik ministra cyfryzacji ds. cyberbezpieczeństwa. „Dzięki tej instytucji nastąpi koordynacja działań państwa w obszarze cyberbezpieczeństwa – dodał.

Zdaniem pełnomocnika, powstanie jednej instytucji działającej na rzecz zapewnienia cyberbezpieczeństwa ma pomóc w koordynacji i usprawnić wymianę informacji o możliwych zagrożeniach między sektorami, które do tej pory funkcjonowały jako oddzielne byty.

„Jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo, to ważne są trzy elementy: ludzie, procedury i technologie. Pierwszy i trzeci element mamy, a nie ma tego drugiego” –wyjaśnił dla PAP.

CERT Narodowy będzie należał do struktur Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCC) i działał w ramach NASK. „CERT Narodowy będzie częścią operacyjną NCC, które będzie miało jeszcze część badawczo-rozwojową, szkoleniową i część analityczną” – wyjaśnił Nowak. Podkreślił, że instytucja będzie także współpracowała z Ministerstwem Obrony Narodowej, Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego i policją.  

„Współcześnie ataki cybernetyczne prowadzone są w taki sposób, że bez współpracy na poziomie krajowym wszystkich instytucji, które zajmują się bądź cyberbezpieczeństwem, bądź działają w internecie, jak np. banki, nie ma możliwości szybkiego wykrywania i reagowania na cyberataki” – przedstawił pełnomocnik.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...

Nazwa „odszkodowanie” nie wystarczy do zwolnienia z PIT

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z dnia 26 marca 2024 r. (sygn. akt...