bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Co nowego?
Pozapłacowe benefity dla pracowników – wciąż liczą się ubezpieczenia

Pozapłacowe benefity dla pracowników – wciąż liczą się ubezpieczenia

Dodano: 2016-09-14

Firmy coraz częściej wykorzystują zróżnicowane formy pozapłacowego wynagradzania i motywowania swoich pracowników od kart sportowych i pakietów zdrowotnych po samorealizację i możliwość realizacji własnych pomysłów w ramach godzin pracy. Pomimo coraz ciekawszych pomysłów na przyciągnięcie talentów do przedsiębiorstwa pracownicze ubezpieczenia grupowe nie odchodzą do lamusa.

Pozapłacowe formy wynagradzania i motywowania pracowników coraz bardziej stają się standardem w polskich firmach. Wystarczy chociażby przytoczyć sukces firmy Benefit System – dystrybutora Karty Multisport. Od debiutu w 2004 r. obecnie z usług Benefit korzysta ponad pół miliona użytkowników i 7 tys. firm. Poza pakietem sportowym Benefit System opracował także MultiBilet, zapewniający vouchery do wybranych kin, czy BenefitLunch.

Coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie rozwiązań, które pomogą pracownikom w łączeniu życia zawodowego i rodzinnego – możliwość pracy z domu, krótszy tydzień pracy dla matek i ojców, czy przyzakładowe przedszkola i żłobki. Wiele pracowników oczekuje również od swoich pracodawców szkoleń i podnoszenia kwalifikacji zawodowych, opłacenia kursów językowych oraz umożliwienia realizacji własnych pomysłów.

Firmy coraz bardziej prześcigają się w wymyślaniu atrakcyjnych dodatkowych benefitów dla swoich pracowników, chcąc im zapewnić ciekawe zajęcia po godzinach pracy ale też i w czasie przybywania w biurze. W nowoczesnych pomieszczeniach biurowych coraz częściej można spotkać sfery relaksu, gier (PlayStation lub stół do piłkarzyków), czy sportu z urządzeniami sportowymi. 

– Wychodzimy naprzeciw także tym, którzy szukają szybkiej odskoczni przed lub po pracy. W biurze do dyspozycji mają oni pokój sportowy, gdzie dostępne są: stepper, piłki, hantle, worek bokserski czy rower treningowy – mówi Grzegorz Blachowski, rzecznik Grupy GPEC. – Raz w tygodniu pojawia się w naszym biurze trenerka personalna, która prowadzi krótkie, 15-minutowe treningi złożone z ćwiczeń rozciągających. Może w nich uczestniczyć każdy chętny. Cieszą się bardzo dużą popularnością – dodaje Blachowski.

Pomimo coraz większej różnorodności, w dalszym ciągu dużą popularnością cieszą się programy ubezpieczeń pracowniczych. – Grupa Energa zatrudnia w Polsce 8,5 tys. osób. Pracownikom finansuje m.in. dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne – przedstawia Jakub Dusza z biura prasowego Energi. Podobnie o swoich pracowników dba Lotos. – Zapewniamy atrakcyjny pakiet świadczeń socjalnych, w tym ubezpieczenie grupowe z funduszem inwestycyjnym opłacane przez pracodawcę, opiekę medyczną i dofinansowanie do wypoczynku pracowników i ich dzieci – wymienia Joanna Tyszka, dyrektor biura zarządzania zasobami ludzkimi Grupy Lotos.

Pakiety socjalne są szczególnie pozytywnie postrzegane przez osoby z pokolenia Y, dla których bogaty system pozapłacowych korzyści jest ważniejszy przy wyborze pracodawcy niż wysokość wynagrodzenia. Specjaliści ds. HR zgodnie podkreślają, że aby system pozapłacowego wynagradzania pracowników był skuteczny musi rzeczywiście odpowiadać na potrzeby osób, które będą korzystać z dodatkowych benefitów. Stosowane w Polsce pozapłacowe formy motywowania, pomimo ich coraz większej różnorodności i tak są daleko w tyle za rozwiązaniami wprowadzanymi w zagranicznych przedsiębiorstwach. Zatrudnieni w Brazylii mogą skorzystać z ubezpieczeń stomatologicznych. Firmy z Wielkiej Brytanii udzielają pracownikom płatnych urlopów na odnowę biologiczną. Zatrudnieni w Japonii mogą udać się na urlop z powodu zawodu miłosnego, a Francuzi mogą liczyć na roczny urlop na rozkręcenie własnego biznesu i możliwość powrotu do firmy, jeśli nowy biznes nie odniesie sukcesu.

Artykuły powiązane

Udostępnienie pracowników innej firmie jest z VAT, nawet jeśli było to nieodpłatne

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, w wyroku z 25 września 2024 r. (sygn. akt I SA/Łd 506/24), stwierdził, że nieodp...

Naruszenie RODO – czy zawsze obowiązuje kara finansowa?

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 26 września 2024 r. (sygn. C-768/21) orzekł, że organ ochr...

Podejrzenie popełnienia przestępstwa nie wystarcza do dyscyplinarki

Sąd Okręgowy w Sieradzu, w wyroku z 10 lipca 2024 r. (sygn. akt IV Pa 80/24), orzekł, że pracodawca może rozw...