bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Dane osobowe
Poznaliśmy pierwszą w historii strategię KNF. Jakie cele wyznaczył sobie organ nadzoru?

Poznaliśmy pierwszą w historii strategię KNF. Jakie cele wyznaczył sobie organ nadzoru?

Dodano: 2021-07-22
Publikator: Urząd Komisji Nadzoru Finansowego

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaprezentował Strategię na lata 2021-2025. Jest to pierwszy taki dokument w historii przygotowany przez polski organ nadzoru. Strategia obejmuje zarówno wewnętrzny model funkcjonowania organizacji, jak i sposób realizowania statutowych zadań, czyli nadzoru nad rynkiem finansowym.

W zakresie pierwszego obszaru KNF obrała sobie kilka celów. Wśród nich znalazło się m.in. wprowadzenie cyfrowego modelu organizacji, który pomoże w efektywniejszym zarządzaniu procesami nadzorczymi i organizacyjnymi, a także bieżącej wymianie wiedzy o funkcjonowaniu rynków finansowych. KNF stawia też na rozwój kompetencji pracowników, szczególnie zaangażowanie menedżerów w budowanie kultury organizacyjnej, opartej na wartościach, efektywnej komunikacji, doskonaleniu i zrównoważonym rozwoju.

Organ nadzoru dużą część strategii poświęcił swoim kluczowym zadaniom. Chce je realizować w sposób efektywny i proaktywny. Komisja chce czerpać większe korzyści z analizy danych oraz skuteczniej wykrywać nadużycia i nieprawidłowości w działalności instytucji finansowych. W tym zakresie regulator zamierza też wpłynąć na poprawę sytuacji interesariuszy sektora finansowego. W tym celu mają być prowadzone działania ostrzegawcze, informacyjne i edukacyjne.

Ponadto, KNF chce móc wpływać na kształt regulacji krajowych i zagranicznych. Także nadzór nad instytucjami finansowymi ma być prowadzony proporcjonalnie, prospektywnie, przejrzyście i na bazie analizy ryzyka. Udoskonalone ma być monitorowanie, analizowanie i prognozowanie rynku finansowego, a także objęcie innowacji finansowym i rozwoju technologii.

Nowa strategia ma być pokryta z wpłat i opłat dokonywanych przez nadzorowane instytucje. Jednocześnie Komisja zapewniła, że jej powstanie nie wpłynie na ich wysokość. Wyznaczone cele mają być mierzone co pół roku, a w 2023 r. nastąpi jej przegląd i ewentualna zmiana założeń czy mierników.

Artykuły powiązane

Pracownica pojawiła się w pracy tylko raz, ale umowa była ważna

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie, w wyroku z dnia 16 lipca 2024 roku (sygn. akt VII U 1229/23), stwierdził, że dz...

Brak określenia netto w ugodzie oznacza wypłatę brutto

W wyroku z 31 lipca 2024 r. (sygn. akt VII Pa 13/24), Sąd Okręgowy Warszawa–Praga orzekł, że w przypadku porozumienia mi...

UFG: Ponad 2 miliardy złotych wypłaconych na odszkodowania i świadczenia

Od początku działalności Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił już ponad 2 miliardy złotych, głównie z przeznac...