bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Prawo pracy
Pracodawca musi udowodnić wysłuchanie pracownika przed ukaraniem

Pracodawca musi udowodnić wysłuchanie pracownika przed ukaraniem

Dodano: 2025-01-21
Kategorie:

Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie, w wyroku z 9 września 2024 r. (sygn. akt IX P 320/23), uznał, że przed nałożeniem kary porządkowej pracodawca ma obowiązek wysłuchać pracownika. To na pracodawcy spoczywa ciężar dowodu, że procedura ta została dochowana. Jeśli nie jest w stanie tego wykazać, kara podlega uchyleniu.

Sprawa dotyczyła konfliktu w spółce partnerskiej, który wpłynął na atmosferę w miejscu pracy. W jego wyniku jedna ze wspólniczek ukarała pracownicę upomnieniem, zarzucając jej m.in. niewykonanie polecenia służbowego i podważanie autorytetu przełożonych. Pracownica odwołała się od kary, jednak jej sprzeciw został odrzucony, co skłoniło ją do wniesienia pozwu. W sądzie argumentowała, że nie dopuściła się zarzucanych jej naruszeń, a także że nie została wysłuchana przed ukaraniem.

Sąd wskazał, że zgodnie z Kodeksem pracy kara porządkowa może zostać nałożona tylko wtedy, gdy pracodawca wcześniej umożliwi pracownikowi przedstawienie swojego stanowiska. Co istotne, forma wysłuchania nie jest określona ustawowo, jednak to na pracodawcy spoczywa obowiązek udowodnienia, że do niego doszło. W przedmiotowej sprawie nie przedstawiono żadnych dowodów na spełnienie tego wymogu – brakowało zarówno protokołu, jak i jakiejkolwiek wzmianki w dokumentacji. Oświadczenia wspólniczki w trakcie rozprawy nie mogły zastąpić formalnych dowodów, zwłaszcza że zarówno pracownica, jak i druga wspólniczka zaprzeczyły, jakoby doszło do wysłuchania.

Z tego powodu sąd uznał, że procedura ukarania pracownicy była wadliwa i zdecydował o uchyleniu nałożonej na nią kary porządkowej.

Artykuły powiązane

Problemy z e-Doręczeniami, a terminy podatkowe

Ministerstwo Finansów wyjaśniło w komunikacie, że o dochowaniu podatkowego terminu w systemie e-Doręczenia decyduje data...

Sąd: Dyscyplinarka za brak badań była nieuzasadniona

Sąd Rejonowy w Człuchowie (wyrok z 20 grudnia 2024 r., sygn. akt IV 471/24) uznał, że pracownica nie naruszyła pods...

SN: Choroba nie zawiesza biegu przedawnienia

Sąd Najwyższy w postanowieniu z 11 grudnia 2024 r. (sygn. akt III PSK 110/24) uznał, że choroba pracownika nie może być...