bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Prokuratura sprawdzi, czy banki nie zaniechały obowiązków informacyjnych przy udzielaniu kredytów w obcych walutach

Prokuratura sprawdzi, czy banki nie zaniechały obowiązków informacyjnych przy udzielaniu kredytów w obcych walutach

Dodano: 2016-07-19
Publikator: Prokuratura Rejonowa w Szczecinie

Prokuratura Rejonowa w Szczecinie wszczęła śledztwo w sprawie możliwości celowego zaniechania obowiązku informowania klientów o kosztach całkowitych kredytów walutowych. Zawiadomienia o możliwości popełnienia śledztwa wnieśli do prokuratury dr Jacek Czabański, autor bloga pomocfrankowiczom.pl oraz Stowarzyszenie „Stop bankowemu bezprawiu”.

Zgodnie z obowiązującymi od dnia 1 lipca 2006 r. Rekomendacjami „S”, opracowanymi przez Komisję Nadzoru Finansowego, kredytodawcy mają obowiązek przedstawienia kredytobiorcom informacji o całkowitym koszcie kredytu oraz rzeczywistej rocznej stopie procentowej.

Zawiadamiający podnieśli, że instytucje bankowe w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wprowadzili odpowiednie wzory umów i procedur przyznawania kredytów denominowanych lub indeksowanych do waluty obcej, które miały na celu stworzyć u klientów banków błędne przekonanie o całkowitym koszcie kredytu. W ten sposób, zdaniem zawiadamiających, przy zawieraniu umów kredytowych zostały zatajone przez banki faktyczne finansowe konsekwencje wypłaty udzielonego kredytu po kursie kupna waluty obowiązującym w danym banku, a jego spłacania według kursu sprzedaży tej waluty ustalonym w tym banku, czyli instytucje stosowały tzw. spread walutowy. Organizacje zaskarżyły także celowe, według nich, niesprecyzowanie kryteriów ustalania kursu walut przez instytucje bankowe.

Artykuły powiązane

Problemy z e-Doręczeniami, a terminy podatkowe

Ministerstwo Finansów wyjaśniło w komunikacie, że o dochowaniu podatkowego terminu w systemie e-Doręczenia decyduje data...

Sąd: Dyscyplinarka za brak badań była nieuzasadniona

Sąd Rejonowy w Człuchowie (wyrok z 20 grudnia 2024 r., sygn. akt IV 471/24) uznał, że pracownica nie naruszyła pods...

SN: Choroba nie zawiesza biegu przedawnienia

Sąd Najwyższy w postanowieniu z 11 grudnia 2024 r. (sygn. akt III PSK 110/24) uznał, że choroba pracownika nie może być...