bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Prozdrowotne zachowania Polaków

Prozdrowotne zachowania Polaków

Dodano: 2016-10-28

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że kobiety żyją o ponad 6 lat, a mężczyźni o 7 lat dłużej niż 25 lat temu. Rosnąca średnia długość życia to wynik postępu medycznego oraz większej świadomości zdrowotnej i profilaktyki. Modne ostatnio nawyki prozdrowotne wykluczają palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu. Dbanie o kondycję zakłada także regularną aktywność fizyczną. Polacy chętnie korzystają z możliwości dofinansowania do karnetów sportowych, oferowanych przez pracodawców. Z drugiej jednak strony zagrożeniem są choroby cywilizacyjne wywołane miedzy innymi stresem czy zanieczyszczonym środowiskiem.

– W ostatnim czasie znacznie wzrosła świadomość społeczna w kwestii profilaktycznych badań lekarskich. Monitorowanie stanu zdrowia, pomimo braku dolegliwości, powoli staje się naturalnym elementem codzienności, ważnym dla każdego z nas. To właśnie dzięki regularnym badaniom możemy w porę wykryć chorobę i w odpowiednio szybki sposób zareagować poprzez leczenie i rehabilitację – mówi Andrzej Rudawski, kierownik fizjoterapeutów Columna Medica.

Jak wskazują eksperci, profilaktyka to tylko część działań. Drugą stanowi zapewnienie odpowiedniej ochrony, która w przypadku ewentualnej choroby zagwarantuje m.in. dotarcie do najlepszych metod leczenia oraz ich sfinansowanie.

– Poważne zachorowania wiążą się ze zwiększonymi wydatkami na zakup leków oraz rehabilitację. Zdarza się też, że w takich momentach nie jesteśmy w stanie pracować. Oczywiście, każda z chorób jest inna, jednak pacjenci, niezależnie od przypadku, potrzebują wsparcia finansowego. Dodatkowe środki mogą być potrzebne także rodzinie, szczególnie dzieciom, gdyby zabrakło dochodu jednego rodzica – mówi Małgorzata Suska-Iwan, ekspertka Avivy ds. ubezpieczeń zdrowotnych.

Na rynku znajduje się szereg produktów ubezpieczeniowych na wypadek choroby. Są one odpowiedzią na potrzebę złagodzenia finansowych skutków chorób, w tym chorób cywilizacyjnych.

– Wybierając odpowiednią polisę zdrowotną możemy liczyć na wypłatę świadczenia w związku z pobytem w szpitalu oraz środki na opłacenie leków. Na rynku są też dostępne dodatkowe umowy do polis na życie, stworzone z myślą o poważnych zachorowaniach. Swoim zakresem obejmują szeroką listę kilkudziesięciu chorób, m.in. związanych z układem krążenia, zawałów serca czy nowotworów. Od razu po zdiagnozowaniu osoby ubezpieczone otrzymują wsparcie finansowe pozwalające na pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji. Istnieją również polisy gwarantujące pomoc w razie konkretnej grupy chorób, jaką są nowotwory – mówi Marek Szewczyk, ekspert Avivy ds. ubezpieczeń zdrowotnych.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...