bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Co nowego?
Przedsiębiorcy nie obawiają się deflacji

Przedsiębiorcy nie obawiają się deflacji

Dodano: 2016-05-30
Publikator: Rada Polityki Pieniężnej

Podczas majowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, członkowie Rady utrzymali na niezmienionym poziomie stopy procentowe: stopa referencyjna wynosi nadal 1,50 proc., stopa lombardowa 2,50 proc., stopa depozytowa 0,50 proc., stopa redyskonta weksli 1,75 proc.

W „Minutes” Rada podała, że przedsiębiorstwa działające w Polsce nie obawiają się pogłębiania deflacji. Członkowie Rady także uważają, że nie dostrzegają negatywnego wpływu stałej obniżki cen na podejmowane przez przedsiębiorców decyzje.

W ostatnim „Minutes” członkowie wskazali na możliwe przyczyny wystąpienia w Polsce deflacji. Według nich, jest ona związana z wcześniejszym silnym spadkiem cen surowców na rynkach światowych przy jednoczesnej niskiej dynamice cen w gospodarce polskiej i trwającej ujemnej luce popytowej dla gospodarki narodowej.

Wpływ miały również niskie ceny energii, które były spowodowane wcześniejszym spadkiem cen surowców, co z kolei przełożyło się na obniżenie cen innych towarów i usług. W ten sposób doszło do ujemnej dynamiki wskaźników inflacji bazowej w całej gospodarce.

– Członkowie Rady oceniali, że choć deflacja utrzymuje się w polskiej gospodarce od dłuższego czasu, to nie wywiera ona jak dotąd negatywnego wpływu na decyzje podmiotów gospodarczych. W szczególności dostępne dane nie wskazują na odkładanie w czasie zakupów przez gospodarstwa domowe ani zmniejszenie inwestycji przez przedsiębiorstwa ze względu na niską dynamikę cen – uczestnicy posiedzenia napisali w „Minutes”.

Artykuły powiązane

UODO: Numer PESEL nie powinien widnieć w certyfikacie podpisu elektronicznego

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) zwrócił się do Ministra Cyfryzacji z wnioskiem o zmianę przepisów dotyc...

Blokada strony internetowej przez ABW bezpodstawna – NSA ostatecznie rozstrzyga

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z 26 września 2024 roku (sygn. akt II GSK 2046/23) uznał, że Agencja Bez...

Meta ukarana 91 mln euro za naruszenie RODO.

Irlandzki organ ochrony danych (DPC) nałożył na Metę karę w wysokości 91 milionów euro za naruszenie przepisów RODO zwią...