bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
PZU: największa w historii emisja obligacji podporządkowanych

PZU: największa w historii emisja obligacji podporządkowanych

Dodano: 2017-07-03

W dniu 30 czerwca 2017 r. PZU pozyskał 2,25 mld zł w ramach prywatnej emisji obligacji podporządkowanych, denominowanych w polskich złotych (czytaj więcej: PZU wyemituje obligacje podporządkowane). Obligacje są oprocentowane stawką WIBOR6M + 180 p.b., dzień wykupu przypada na 29 lipca 2027 r. czyli 10 lat od emisji, z opcją wcześniejszego wykupu po 5 latach – poinformował w piątek ubezpieczyciel w komunikacie prasowym.

– Zrealizowana emisja obligacji była wyjątkowa zarówno z punktu widzenia struktury jak i wielkości. Przede wszystkim, to największa w historii emisja obligacji podporządkowanych w sektorze finansowym w Polsce, będąca jednocześnie pierwszą emisją w kraju zgodną z wymogami regulacji Solvency II. Dzięki prostej konstrukcji i umocowaniu emisji na prawie polskim może być ona benchmarkiem dla kolejnych krajowych instytucji poszukujących źródeł finansowania – powiedział Tomasz Kulik, członek zarządu PZU, CFO PZU.

Jak podaje PZU, większość emisji objęły instytucje finansowe zarządzające aktywami, tj. towarzystwa funduszy inwestycyjnych, banki, zakłady ubezpieczeń, ale także instytucje międzynarodowe. Celem emisji było uzupełnienie kapitałów własnych PZU, po transakcji nabycia pakietu 20% akcji banku Pekao, tak aby utrzymać wskaźnik Wypłacalność II na poziomie określonym w Polityce kapitałowej i dywidendowej Grupy PZU – czyli 200%.

Artykuły powiązane

Udostępnienie pracowników innej firmie jest z VAT, nawet jeśli było to nieodpłatne

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, w wyroku z 25 września 2024 r. (sygn. akt I SA/Łd 506/24), stwierdził, że nieodp...

Naruszenie RODO – czy zawsze obowiązuje kara finansowa?

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 26 września 2024 r. (sygn. C-768/21) orzekł, że organ ochr...

Podejrzenie popełnienia przestępstwa nie wystarcza do dyscyplinarki

Sąd Okręgowy w Sieradzu, w wyroku z 10 lipca 2024 r. (sygn. akt IV Pa 80/24), orzekł, że pracodawca może rozw...