bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
PZU podpisało Porozumienie na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

PZU podpisało Porozumienie na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Dodano: 2021-09-20
Publikator: informacja prasowa

PZU przystąpiło do „Porozumienia na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce”. Projekt został zainicjowany przez Ministra Klimatu i Środowiska 15 września bieżącego roku.

Największy ubezpieczyciel w Polsce znalazł się wśród ponad 200 podmiotów, które 15 września 2021 roku podpisały „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce”. Celem powstania inicjatywy jest wsparcie rozwoju farm wiatrowych na morzu oraz maksymalizacja udziału polskich przedsiębiorstw w łańcuchu dostaw. To pierwszy w Polsce projekt, który ma stanowić stałą platformę współpracy między organami administracji rządowej, samorządem terytorialnym, obecnymi i przyszłymi inwestorami oraz operatorami morskich farm wiatrowych w Polsce, a także przedstawicielami łańcucha dostaw i usług, jednostek naukowo-badawczych oraz instytucji finansowo-ubezpieczeniowych.

− Polska chce być silnym i dynamicznie rozwijającym się krajem, wykorzystującym w coraz większym stopniu przyjazną środowisku zieloną energię. Stajemy dzisiaj u progu budowy nowego sektora gospodarki, jakim jest morska energetyka wiatrowa. Sektor ten zapewni nam dostęp do taniej energii i wzmocni konkurencyjność polskich przedsiębiorstw – zauważył premier Mateusz Morawiecki.

Strony Porozumienia zobowiązały się przyczyniać się do rozwoju gospodarczego Polski, podnosząc konkurencyjność polskich przedsiębiorstw oraz podejmując inicjatywy, które gwarantują bezpieczeństwo, zarówno ekonomiczne, jak i energetyczne naszego kraju w oparciu o zeroemisyjne źródła energii – w tym przypadku poprzez rozwijanie morskiej energetyki wiatrowej.

– Jesteśmy świadomi, że jako lider polskiego rynku finansowego mamy ogromny wpływ na całą gospodarkę. Chcemy wykorzystywać swoją działalność i możliwości, by wspierać transformację energetyczną Polski. W najbliższych latach jeszcze bardziej zwiększymy zaangażowanie Grupy PZU w zielone inwestycje, w tym morskie farmy wiatrowe – mówi Dorota Macieja, członek zarządu PZU Życie, która w imieniu PZU podpisała porozumienie.

PZU wraz z pozostałymi sygnatariuszami Porozumienia będzie realizował cele Polityki energetycznej Polski do 2040 r. dotyczące przyłączenia do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego morskich farm wiatrowych o mocy zainstalowanej 5,9 GW do końca 2030 roku i 11 GW do końca 2040 roku. Inicjatywa zakłada także osiągnięcie średniorocznej wartości eksportu produktów i usług z sektora MEW do 2 mld zł do 2030 r. Co więcej, efektem zaangażowania w tym obszarze firm będzie powstanie nowych miejsc pracy – szacuje się, że do 2030 r. zatrudnionych zostanie 30 tys.

Pierwsze tego typu Porozumienie tzw. Offshore Sector Deal podpisała Wielka Brytania. Podpisany w Warszawie dokument jest drugim na świecie porozumieniem dotyczącym budowy nowego sektora gospodarki, jakim jest morska energetyka wiatrowa.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...

Nazwa „odszkodowanie” nie wystarczy do zwolnienia z PIT

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z dnia 26 marca 2024 r. (sygn. akt...