bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
Raport EFL: „Młodzi na rynku pracy. Pod lupą”

Raport EFL: „Młodzi na rynku pracy. Pod lupą”

Dodano: 2016-10-13
Publikator: EFL

Na zlecenie EFL zostało przeprowadzone badanie „Młodzi na rynku pracy. Pod lupą”. Wynika z niego, że 59% przedsiębiorstw z segmentu MŚP zatrudnia pracowników do 24. roku życia. Trzy na cztery firmy z tego sektora dostrzegają korzyści ze współpracy z młodymi osobami, poniżej 30 roku życia. Dlatego EFL zdecydował się na podpisanie kolejnej umowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i dalsze oferowanie innowacyjnego produktu Leasing Europejski „Praca dla młodych”. EFL podaje, że dzięki kolejnej pożyczce w wysokości 100 mln euro, oferuje małym i średnim firmom, które zatrudniają młodych pracowników, korzystniejszą ofertę finansowania.

– Z danych GUS wynika, że w drugim kwartale tego roku stopa bezrobocia Polaków w wieku 15–24 lata wynosiła 17%. To aż dwukrotnie wyższa wartość niż główna stopa bezrobocia oscylująca poniżej 9%. Choć na szczęście nie mamy już do czynienia z tak wysokim wskaźnikiem jak w roku przystąpienia do Unii Europejskiej, kiedy to jego wartość przekraczała 40%, to jednak bezrobocie wśród ludzi młodych to wciąż poważny problem w Polsce. Dlatego każda inicjatywa mająca za cel rozwiązanie tego problemu – niezależnie, czy jest podejmowana z inicjatywy administracji publicznej, sektora prywatnego czy samych zainteresowanych – jest na wagę złota – podkreśla Radosław Kuczyński, prezes EFL.

Raport ten został zrealizowany pod patronatem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Wynika z niego, że im większe przedsiębiorstwo, tym chętniej współpracuje z młodymi osobami. Najczęściej młodych można znaleźć w firmach budowlanych, produkcyjnych oraz hotelarstwie i gastronomii, rzadziej w usługach.

Ponadto, z raportu wynika, że ż 74% zarządzających podmiotami z sektora MŚP widzi korzyści z posiadania w swojej załodze najmłodszych pracowników. 45% uważa, że młodzi są kreatywni i wnoszą nowe pomysły do firmy, 41% widzi zwrot z inwestycji w postaci lojalności w przyszłości, 26% sądzi, że młodzi pracownicy szybko przyswajają wiedzę, 26% jako korzyść wskazało znajomość języków obcych, a 23% – dyspozycyjność. Zaledwie 15,6% nie widzi zalet w zatrudnianiu młodych. W katalogu cech ocenianych krytycznie przez pracodawców znajdują się brak doświadczenia (62%), niedopasowanie edukacji do potrzeb przedsiębiorstwa (25%) oraz brak chęci do pracy (12,5%).

Do zatrudniania młodszych pracowników, przedsiębiorców motywują nie tylko bezpośrednie dotacje czy preferencyjne oskładkowania stanowisk. Co czwarta firma wskazała na preferencyjne warunki finansowania zewnętrznego dla firm dających zatrudnienie młodym. Potwierdzają to wyniki sprzedaży produktu Leasing Europejski „Praca dla młodych”. Od lutego 2014 r., EFL zawarł ponad 4,2 tys. umów leasingowych z 2,6 tys. klientów. Łączna kwota funduszy przekazanych leasingobiorcom w ramach tych umów wyniosła ponad 0,44 mld zł.

Zainteresowanie ofertą skłoniło EBI do przekazania w czerwcu 2016 r. EFL kolejnej transzy w wysokości 100 mln euro na wsparcie małych i średnich firm.

– Oferując ten innowacyjny i pionierski na polskim rynku produkt, udowadniamy, że rozwijając biznes poprzez inwestycje, można jednocześnie wspierać zatrudnianie młodych pracowników. Co więcej, firma współpracująca z najmłodszymi osobami zyskuje podwójnie. Z jednej strony świeżość i kreatywność w swojej załodze, z drugiej zaś atrakcyjną ofertę finansowania – mówi Radosław Kuczyński z EFL.

EFL współpracuje z EBI już od 2007 r. Wtedy została podpisana pierwsza umowa o współpracy na kwotę 80 mln euro. Wówczas przekazane środki zostały sprawnie wykorzystane, co skłoniło obie instytucje do kontunuowania współpracy. Do września 2016 r. zostały podpisane kolejne umowy dotyczące pożyczek na łączną kwotę 930 mln euro – podaje EFL.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...

Nazwa „odszkodowanie” nie wystarczy do zwolnienia z PIT

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z dnia 26 marca 2024 r. (sygn. akt...