bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Raport NBP o obrocie gotówkowym w 2020 roku

Raport NBP o obrocie gotówkowym w 2020 roku

Dodano: 2021-10-22
Publikator: Narodowy Bank Polski

Narodowy Bank Polski opublikował: „Raport o obrocie gotówkowym w Polsce w 2020 roku”. Twórcy dokumentu sporo uwagi poświęcili wpływowi, jaki na zachowania konsumentów miała pandemia.

Jak wskazano w raporcie, w Polsce od lat widoczny jest wzrost wartości pieniądza gotówkowego w obiegu. Według stanu na 31 grudnia 2020 roku wartość ta wyniosła 321,5 mld zł, co stanowi wzrost o 34,8 proc. w stosunku do stanu z 31 grudnia 2019. Zaobserwowano zwiększony popyt na banknoty wyższych nominałów, wynikający głównie z poowodu gromadzenia środków w celach przezornościowych.

Przez pandemię, tendencje w zakresie kształtowania się wartości pieniądza gotówkowego w obiegu zostały bardzo zaburzone. Niespotykane jak dotąd zapotrzebowanie na pieniądz gotówkowy sprawiło, że Narodowy Bank Polski stanął przez wyzwaniem zaopatrzenia banków w walutę polską. Jak wskazują twórcy raportu, bank sprostał wyzwaniu.

W opublikowanym dokumencie wskazano, że konsumenci coraz częściej dokonują zakupów w internecie. W II półroczu 2020 roku liczba płatności kartami za zakupy internetowe wyniosła ponad 80 mln. Ich wartość opiewała na kwotę 11 mld zł.

W raporcie pochylono się także nad kwestiami różnych inicjatyw podejmowanych przez Narodowy Bank Polski, mających na celu zapewnienie dostępności gotówki na rynku. Prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, zapowiedział podjęcie działań, których celem jest opracowanie Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego. Prace nad strategią skupiają się na kluczowych aspektach bezpieczeństwa obrotu gotówkowego, do których zalicza się: powszechną akceptację pieniądza gotówkowego oraz jego dostępność, fizyczne bezpieczeństwo gotówki, cyberbezpieczeństwo systemów krytycznych dla funkcjonowania obrotu gotówkowego, ciągłość zaopatrywania rynku w gotówkę, przeciwdziałanie fałszerstwom oraz zapewnienie odpowiedniego co do wartości i struktury nominałowej zapasu znaków pieniężnych.

Przez COVID-19 międzynarodowa dyskusja na temat roli gotówki w systemie płatniczym stała się bardziej intensywna. W analizach banków centralnych często mówi się o konieczności zapewnienia konsumentom wolności wyboru preferowanych środków płatniczych. Wskazywana jest równoważność tych środków.

Raport Narodowego Banku Polskiego jest dostępny do pobrania w pełnej publikacji na portalu beinsured.pl.

Pliki do pobrania

raport-o-obrocie-gotowkowym-w-polsce-2020.pdf

Artykuły powiązane

Problemy z e-Doręczeniami, a terminy podatkowe

Ministerstwo Finansów wyjaśniło w komunikacie, że o dochowaniu podatkowego terminu w systemie e-Doręczenia decyduje data...

Sąd: Dyscyplinarka za brak badań była nieuzasadniona

Sąd Rejonowy w Człuchowie (wyrok z 20 grudnia 2024 r., sygn. akt IV 471/24) uznał, że pracownica nie naruszyła pods...

SN: Choroba nie zawiesza biegu przedawnienia

Sąd Najwyższy w postanowieniu z 11 grudnia 2024 r. (sygn. akt III PSK 110/24) uznał, że choroba pracownika nie może być...