bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Rekomendacje KNF a kontrola nad kosztami napraw pojazdów

Rekomendacje KNF a kontrola nad kosztami napraw pojazdów

Dodano: 2022-09-13

Prezes PIU w wywiadzie dla dziennika „Rzeczpospolita” wskazał, że rekomendacje KNF odnoszące się do likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych są korzystne głównie dla warsztatów samochodowych.

Szef PIU zaznaczył, że wprowadzenie tych zmian było koniecznością, jednak moment nie jest najlepszy. Przytoczone ze względu na to, że obszar gospodarczy prześladuje inflacja. Z uwagi na wojnę oraz pandemię zostały także zerwane łańcuchy dostaw. To z kolei istotnie odbiło się na rynku części zamiennych. Wskazane czynniki spowodowały, że średnie koszty szkody komunikacyjnej poszybowały w górę. Droższe są także koszty szkód osobowych.

Warto wskazać także na postanowienia regulacji faworyzujące warsztaty, na które zwrócił uwagę Prezes PIU. Do tych postanowień można zaliczyć np.:

  • zasadę, że podczas wyceny kosztu naprawy szkody należy odnosić się do rynku lokalnego (miejsca zamieszkania poszkodowanego) – może to wzbudzać wątpliwości ze względu na chociażby ryzyko zmowy cenowej;
  • zapis wskazujący, że w sytuacji, w której poszkodowany udokumentuje fakt, że cena danej roboczogodziny jest wyższa od tej, którą oferuje rynek lokalny, co spowoduje, że trzeba zapłacić poszkodowanemu – może to spowodować ryzyko windowania cen usług np. warsztatów.

Ponadto, co też zauważa Szef PIU, przy naprawie szkody z OC klient, który płaci samodzielnie, ponosi koszty nawet o 20 proc. wyższe niż w sytuacji naprawy z polecenia ubezpieczyciela. Niezależnie jednak od tego, ponad 50 proc. poszkodowanych preferuje, aby wypłacać im gotówkę.

Utrata kontroli nad kosztami napraw może więc grozić gwałtownymi podwyżkami cen OC.

Tekst źródłowy znajduje się pod adresem: https://www.rp.pl/ubezpieczenia/art37042041-pradzynski-piu-stracilismy-kontrole-nad-kosztami-napraw-aut-polisy-oc-beda-drozec.

Artykuły powiązane

UODO: Numer PESEL nie powinien widnieć w certyfikacie podpisu elektronicznego

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) zwrócił się do Ministra Cyfryzacji z wnioskiem o zmianę przepisów dotyc...

Blokada strony internetowej przez ABW bezpodstawna – NSA ostatecznie rozstrzyga

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z 26 września 2024 roku (sygn. akt II GSK 2046/23) uznał, że Agencja Bez...

Meta ukarana 91 mln euro za naruszenie RODO.

Irlandzki organ ochrony danych (DPC) nałożył na Metę karę w wysokości 91 milionów euro za naruszenie przepisów RODO zwią...