Turystyczny Fundusz Gwarancyjny podsumował rekordowy 2024 rok. Z danych wynika, że zorganizowane wyjazdy z biurami podróży wybrało ponad 8 mln 750 tys. osób – to o ponad 1,1 mln więcej niż rok wcześniej i aż o ok. milion więcej niż w rekordowym dotychczas 2019 roku. Fundusz przypomina, że tylko legalnie działający organizatorzy turystyki gwarantują ochronę klientów, co w kontekście rosnącej liczby podróżnych nabiera szczególnego znaczenia.
Zdecydowanie największą popularnością cieszyły się zagraniczne wyjazdy z przelotem czarterowym – skorzystało z nich ponad 5 mln osób, co oznacza wzrost o 24% w porównaniu z 2023 rokiem i aż o 60% względem 2019 roku. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się również podróże zagraniczne z wykorzystaniem innych środków transportu, takich jak autokary czy loty rejsowe. Tę formę wyjazdu wybrało w ubiegłym roku 1,6 mln osób, co oznacza wzrost o 22% w stosunku do roku poprzedniego i o 38% względem 2019 roku.
Z kolei wyjazdy krajowe oraz do krajów ościennych zanotowały spadek. W 2024 roku na taką formę podróży zdecydowało się niespełna 2,1 mln osób – to o 7% mniej niż w 2023 roku i aż o 40% mniej niż pięć lat wcześniej. Trend ten pokazuje wyraźne przesunięcie preferencji turystów w kierunku zagranicznych podróży, szczególnie tych realizowanych drogą lotniczą.
Z danych TFG wynika także, że coraz bardziej równomiernie rozkłada się moment dokonywania rezerwacji wycieczek – sprzedaż nie koncentruje się już wyłącznie na ostatnich miesiącach przed sezonem. Polacy coraz chętniej planują wakacje z wyprzedzeniem, rezygnując z ofert last minute. Taki model zakupu nie tylko daje większy wybór, ale również pozwala skorzystać z atrakcyjniejszych cen.