bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Rezygnacja z opóźnionego lotu bez odszkodowania – wyrok

Rezygnacja z opóźnionego lotu bez odszkodowania – wyrok

Dodano: 2021-06-28
Publikator: Sąd Okręgowy w Warszawie

Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że podróżnemu nie należało się odszkodowanie z tytułu opóżnienia lotu, skoro w ogóle nie wszedł na pokład samolotu. Rekompensatę można dostać po udowodnieniu, że do celu przyleciało się z przynajmniej trzygodzinnym opóźnieniem.

Z wyroku Sądu Okręgowego płynie wniosek, że prawo unijne nie chroni klientów linii lotniczych, których podróż w wyniku opóźnienia straciła sens. Pasażer, który zrezygnuje z podróży, bo w wyniku opóźnienia nie ma szans zdążyć na swój kolejny samolot, nie otrzyma rekompensaty.

W rozpatrywanej sprawie klient linii lotniczych nie skorzystał z transportu naziemnego, który został mu zaproponowany. Miał on kolejny lot i wiedział, że tym sposobem nie zdąży. Zdaniem sądu, nawet jeśli w ocenie powoda podróż była bezzasadna, nie ma to znaczenia dla pozwanych linii lotniczych. Kolejny lot miał być zapewniony przez innego przewoźnika, nie był on objęty planem podróży. Opóźnienie było więc w sferze osobistego ryzyka pasażera.

Skoro podróżny nie dotarł on do miejsca docelowego z opóźnieniem,  nie przysługuje mu odszkodowanie w rozumieniu rozporządzenia nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 lutego 2004 roku. Jak podał SO, rolą odszkodowania przewidzianego w przepisach rozporządzenia jest rekompensata niedogodności i ujemnych konsekwencji odwołanych i opóźnionych lotów. Pasażer ma więc obowiązek udowodnić, że opóźnienia doznał w miejscu docelowym.

Sąd drugiej instancji stwierdził, że sąd rejonowy nie mógł kierować się logiką i doświadczeniem życiowym, które sugerowały, że skorzystanie z alternatywnego transportu skutkowałoby opóźnieniem dłuższym niż trzy godziny. Co więcej, w świetle unijnego prawa warunkiem koniecznym wystąpienia opóźnienia jest dotarcie do miejsca docelowego w późniejszym o ponad trzy godziny terminie. Fizyczne odbycie podróży jest więc konieczne, nie wystarczy potencjalne opóźnienie pozostające w sferze domniemań. 

Artykuły powiązane

Problemy z e-Doręczeniami, a terminy podatkowe

Ministerstwo Finansów wyjaśniło w komunikacie, że o dochowaniu podatkowego terminu w systemie e-Doręczenia decyduje data...

Sąd: Dyscyplinarka za brak badań była nieuzasadniona

Sąd Rejonowy w Człuchowie (wyrok z 20 grudnia 2024 r., sygn. akt IV 471/24) uznał, że pracownica nie naruszyła pods...

SN: Choroba nie zawiesza biegu przedawnienia

Sąd Najwyższy w postanowieniu z 11 grudnia 2024 r. (sygn. akt III PSK 110/24) uznał, że choroba pracownika nie może być...