bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Co nowego?
Rząd przyjął projekt ustawy o minimalnej stawce „12 zł” za godzinę pracy

Rząd przyjął projekt ustawy o minimalnej stawce „12 zł” za godzinę pracy

Dodano: 2016-06-02

W dniu 31 maja 2016 r. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw. Zapowiadana od kilku miesięcy nowela zakłada wprowadzenie minimalnej godzinowej stawki wynagrodzenia w przypadku umów zlecenie oraz umów o świadczenie usług, w tym tzw. samozatrudnionych.   

Według autorów, celem projektowanych zmian jest przeciwdziałanie nadużywaniu umów cywilnoprawnych i ochrona osób otrzymujących wynagrodzenie na najniższym poziomie. W związku z realizacją powyższych założeń, ustawodawca pozbawił uprawnionych prawa do zrzeczenia się przysługującego im minimalnego wynagrodzenia, przeniesienia go na inną osobę oraz wprowadził obowiązek jego wypłaty w formie pieniężnej.

Jednym z istotniejszych elementów przedmiotowej ochrony jest również obowiązek wypłaty wynagrodzenia, co najmniej raz w miesiącu, w przypadku umów zawartych na czas dłuższy niż jeden miesiąc. Powyższa regulacja, w ocenie prawodawcy, jest niezbędna i ma zapobiegać stosowaniu przez niektórych pracodawców tzw. „dwumiesięcznic”, które skutecznie pozwalają im obniżać koszty zatrudnienia zleceniobiorców poprzez odprowadzanie składek do ZUS wyłącznie od płacy minimalnej wypłacanej raz na dwa miesiące.

Artykuły powiązane

UODO: Numer PESEL nie powinien widnieć w certyfikacie podpisu elektronicznego

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) zwrócił się do Ministra Cyfryzacji z wnioskiem o zmianę przepisów dotyc...

Blokada strony internetowej przez ABW bezpodstawna – NSA ostatecznie rozstrzyga

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z 26 września 2024 roku (sygn. akt II GSK 2046/23) uznał, że Agencja Bez...

Meta ukarana 91 mln euro za naruszenie RODO.

Irlandzki organ ochrony danych (DPC) nałożył na Metę karę w wysokości 91 milionów euro za naruszenie przepisów RODO zwią...