bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Co nowego?
Rząd za zwiększeniem transgranicznej działalności TFI

Rząd za zwiększeniem transgranicznej działalności TFI

Dodano: 2021-06-24

W dniu 22 czerwca br. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Zawiera on rozwiązania mające na celu likwidację barier we wprowadzaniu funduszy inwestycyjnych do obrotu w UE.

Przyjęty projekt dokonuje transpozycji unijnych przepisów do Polski. Nowe rozwiązania dążą do ułatwienia prowadzenia działalności transgranicznej przedsiębiorstwom zbiorowego inwestowania takim jak fundusze inwestycyjne oraz alternatywne fundusze inwestycyjne. W szczególności projekt likwiduje bariery we wprowadzaniu funduszy inwestycyjnych do obrotu w UE, a także określa zasady wycofania się przez fundusz inwestycyjny z działalności prowadzonej w innym państwie UE. Projektem dokonuje się też zmiany ustawy o obrocie instrumentami finansowymi o charakterze dostosowawczym w związku z unijnymi regulacjami z zakresu finansowania społecznościowego (crowdfundingu).

Wprowadzone projektem regulacje obejmują m.in. jednolite wymagania co do informacji reklamowych kierowanych do inwestorów AFI (alternatywne fundusze inwestycyjne) i UCITS (przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe). Ponadto, właściwe organy będą zobowiązane do udostępniania treści przepisów mających zastosowanie do informacji reklamowych na swoich stronach internetowych. Ma to pomóc w lepszej ochronie inwestorów poprzez ułatwienie im dostępu do informacji nt. tych regulacji.

Projektem ustanawia się też centralną bazę danych, zawierającą informacje odnośnie transgranicznego wprowadzania do obrotu przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania oraz wprowadzenia procedury weryfikacji ex ante informacji reklamowych przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Zaproponowano też rozszerzenie zakresu danych, jakie UCITS (fundusze inwestycyjne otwarte) lub ZAFI (np. fundusze inwestycyjne zamknięte) będą musiały przekazać organom nadzoru przed rozpoczęciem transgranicznego wprowadzania do obrotu na terenie UE.

W projekcie określono też na podstawie jakich warunków dojdzie do zaprzestania wprowadzania do obrotu jednostek uczestnictwa lub udziałów UCITS lub AFI w przyjmującym państwie UE.

Zaproponowano, aby przepisy weszły z życie z dniem 2 sierpnia 2021 r., z wyjątkami.

Artykuły powiązane

Wesołych Świąt dla wszystkich czytelników BeInsured!

Życzymy Świąt pełnych spokoju, jak po wykupieniu najlepszej polisy! Niech ubezpieczenia będą równie niezawodne jak Św...

UODO: Numer PESEL nie powinien widnieć w certyfikacie podpisu elektronicznego

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) zwrócił się do Ministra Cyfryzacji z wnioskiem o zmianę przepisów dotyc...

Blokada strony internetowej przez ABW bezpodstawna – NSA ostatecznie rozstrzyga

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z 26 września 2024 roku (sygn. akt II GSK 2046/23) uznał, że Agencja Bez...