Specjaliści z SALTUS Ubezpieczenia przypominają o elementach, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze polisy medycznej. Podkreślają, że najczęściej Polacy kierują się dostępnością do lekarzy specjalistów i liczbie placówek medycznych, w których można skorzystać z wizyty w ramach prywatnego ubezpieczenia. Wskazują, że najczęstszym błędem jest pomijanie zakresu badań objętych ubezpieczeniem.
Zdaniem ekspertów z SALTUS Ubezpieczenia, Polacy decydują się na zakup ubezpieczenia zdrowotnego, gdy muszą zasięgnąć specjalistycznych konsultacji i okazuje się to niemożliwe w systemie państwowej służby zdrowia. Jako rozwiązanie tej sytuacji traktują przystąpienie do prywatnego ubezpieczenia medycznego.
Z badań CBOS wynika, że co 2. osoba ankietowana skorzystała w 2016 r. z porady lekarza specjalisty. Najcześciej Polacy leczą się w tzw. modelu mieszanym, to znaczy wybierają zarówno publiczne jednostki zdrowia (wizyta u lekarza pierwszego kontaktu) i prywatne ośrodki, gdy muszą udać się do specjalisty. Zazwyczaj samo udanie się do lekarza nie wystarczy, niezbędne są badania. Potwierdzają to wyniki badań CBOS, zgodnie z którymi w I półroczu 2016 r. z badań laboratoryjnych lub diagnostycznych skorzystało 56% badanych osób. A jak zauważają eksperci z SALTUS Ubezpieczenia, Polacy zapominają o rozszerzonym pakiecie dostępu do badań, zanim wykupią pakiet ubezpieczenia medycznego.