W piątek (20.05.2016 r.) w Sejmie została przegłosowana ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji. Projekt nowego aktu został przygotowany przez rząd. Zakłada on m. in. rozszerzenie kompetencji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i Komisji Nadzoru Finansowego w związku z prowadzeniem przymusowej restrukturyzacji.
Ustawa wprowadza do polskiego ustawodawstwa przepisy zawarte w dyrektywie 2014/59/UE z 15 maja 2014 r. ustanawiającej ramy na potrzeby prowadzenia działań naprawczych oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych (BRRD) oraz dyrektywie 2014/49/UE z 16 kwietnia 2014 r. w sprawie systemów gwarancji depozytów (DGSD).
Wprowadzone przepisy wymuszają na państwach członkowskich wprowadzenie systemu ograniczającego możliwość angażowania pieniędzy podatników na rzecz ratowania sektora bankowego tak, aby w pierwszej kolejności były przekazywane na ten cel środki wierzycieli i akcjonariuszy banków.
Dyrektywa DGSD przewiduje wzmocnienie stabilności systemu bankowego w oparciu o zwiększenie ochrony deponentów, np. poprzez wyeliminowanie różnic w przepisach państw członkowskich w tej kwestii.