bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Seniorzy na rynku finansowym

Seniorzy na rynku finansowym

Dodano: 2021-07-12
Publikator: Rzecznik Finansowy

Seniorzy to grupa, która aktywnie korzysta z usług finansowych. Eksperci Rzecznika Finansowego w trakcie dyżurów telefonicznych często odpowiadają na ich pytania dotyczące uprawnień w korzystaniu z usług banków czy firm pożyczkowych. Kwestii, o które seniorzy pytają ekspertów Rzecznika Finansowego, jest wiele.

– Trafiają do nas zapytania i wnioski w sprawach, które pokazują, że przedstawiciele instytucji finansowych nadużywają zaufania, jakim darzą je osoby starsze. Widać to na przykładach spraw, w których sprzedawcy nakłaniają do skorzystania z ofert inwestycyjnych. Seniorzy mylnie przyjmują ich działania jako doradztwo inwestycyjne prowadzone w ich interesie. Niestety po pewnym czasie okazuje się, że zaoferowany im produkt nie odpowiada ich potrzebom. Stąd między innymi zwracamy uwagę na problem misselingu – mówi dr hab. Mariusz Jerzy Golecki, prof. ucz., Rzecznik Finansowy.

Ogromne znaczenie przed podjęciem przez klienta decyzji inwestycyjnej ma przeprowadzenie testu odpowiedniości usługi. Produkt, który jest oferowany, powinien być dostosowany do wiedzy, doświadczenia oraz sytuacji finansowej klienta. By wynik testu był wiarygodny, nie należy uzupełniać go przy pracowniku placówki, warto robić to samodzielnie. Jeśli senior uważa, że przez działanie pracownika została wyrządzona mu krzywda, powinien w reklamacji dokładnie opisać jego zachowanie.

– To ważne dla samego podmiotu rynku finansowego, który na podstawie skarg klientów może wyciągać konsekwencje wobec pracownika. Jeśli z jakiegoś powodu podmiot akceptuje takie działania i skargi stają się powtarzalne, to takie informacje mogą być istotne przy podejmowaniu działań przez Rzecznika Finansowego – mówi Marta Obroślak.

Seniorzy często zgłaszają także problemy dotyczące kredytów czy pożyczek. Mając to na uwadze, część przygotowanych odpowiedzi dotyczy zasad wycofania się z umowy, której żałują.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdują się na stronie: https://rf.gov.pl/faq-seniorzy-a-finanse/.

Artykuły powiązane

Problemy z e-Doręczeniami, a terminy podatkowe

Ministerstwo Finansów wyjaśniło w komunikacie, że o dochowaniu podatkowego terminu w systemie e-Doręczenia decyduje data...

Sąd: Dyscyplinarka za brak badań była nieuzasadniona

Sąd Rejonowy w Człuchowie (wyrok z 20 grudnia 2024 r., sygn. akt IV 471/24) uznał, że pracownica nie naruszyła pods...

SN: Choroba nie zawiesza biegu przedawnienia

Sąd Najwyższy w postanowieniu z 11 grudnia 2024 r. (sygn. akt III PSK 110/24) uznał, że choroba pracownika nie może być...