bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Spadek wartości zapytań o kredyty mieszkaniowe

Spadek wartości zapytań o kredyty mieszkaniowe

Dodano: 2022-09-09
Publikator: Biuro Informacji Kredytowej

Niedawny odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) wykazał niemal 73-procentowy spadek wartości zapytań o kredyty mieszkaniowe. Wartość wskaźnika informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Wartość 72,9 proc. oznacza, że w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 72,9 proc. w porównaniu do sierpnia 2021 r.

W momencie badania o kredyt mieszkaniowy wnioskowało prawie 13 tys. potencjalnych kredytobiorców – o 70,9 proc. mniej niż rok wcześniej. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła 336,66 tys. zł – o 2,8 proc. mniej niż w ubiegłym roku.

W opinii analityka BIK, opisywany odczyt pokazał, że „wysokie stopy procentowe, zaostrzenie wymogów regulacyjnych oraz obawy przed skutkami spowolnienia gospodarczego, a nawet możliwej recesji, praktycznie zamroziły popyt na kredyty mieszkaniowe”. Co więcej, „nic nie wskazuje na to, aby popyt osiągnął już najniższy poziom”.

Odczyt jest ponownie jednym z najniższych w historii pomiaru od 2008 r. Jest to wynik liczby wnioskodawców mniejszej o ponad 70 proc. niż przed rokiem – najniższej od 2007 r., odkąd BIK prowadzi analizy w tym zakresie. Warto zaznaczyć, że liczba wnioskujących o kredyt mieszkaniowy regularnie spadała od kwietnia 2021 r., a więc jeszcze przed kolejnymi podwyżkami stóp procentowych. Do marca br. spadek liczby wnioskodawców neutralizowała rosnąca średnia wartość wnioskowanego kredytu. Niestety od tego czasu miesiąc w miesiąc spada też średnia kwota wnioskowanego kredytu. To z kolei może wskazywać na coraz niższą zdolność kredytową kredytobiorców.  

Istnieją obawy, „że w kolejnych miesiącach liczba wnioskujących i średnia kwota wnioskowanego kredytu będą spadać, co spowoduje kolejny negatywny rekord (…), a to niestety przełoży się na wartość akcji kredytowej”. Dalsze podwyżki stóp procentowych jeszcze bardziej ograniczą popyt na kredyty mieszkaniowe. Natomiast rosnące raty zwiększają zainteresowanie moratoriami kredytowymi.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...

Nazwa „odszkodowanie” nie wystarczy do zwolnienia z PIT

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z dnia 26 marca 2024 r. (sygn. akt...